Obalno-kraška regija prešla v črno fazo, odprte le nujne trgovine

Vlada je danes zvečer med črne regije uvrstila še obalno-kraško in zasavsko. Kot v regijah, ki so že na črnem seznamu - med njimi ostaja goriška - se bodo tudi tam zaprle galerije, knjižnice in muzeji ter nekatere trgovine in storitvene dejavnosti. Kako bo v prihodnjem tednu z vrtci in prvimi tremi razredi osnovnih šol, bo vlada odločala jutri. Stališče NIJZ je, da so šole prioriteta: zadnje naj se zapirajo in prve odpirajo.

Z današnje seje (foto vir: Vlada RS/Twitter)
Z današnje seje (foto vir: Vlada RS/Twitter) 

LJUBLJANA > Večina trgovin in dejavnosti ostaja v regijah, ki so obarvane črno, zaprtih. Ker v teh regijah ponekod že mesece ni mogoče kupiti niti najnujnejše obutve in oblačil, je vlada danes naredila izjemno in dovolila prodajo nogavic in perila v prodajalnah, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje. S tako omejeno ponudbo se bodo morali še naprej zadovoljiti v goriški regiji, po novem pa tudi v obalno-kraški.

V obalno-kraški in zasavski regiji se bodo znova zaprle specializirane prodajalne z otroškim programom, vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice ter delavnice za popravilo koles, pa tudi knjižnice, muzeji in galerije. Tudi smučišča obratujejo le v rdečih regijah.

Primorsko-notranjski gre za zdaj dobro

Slovenija kot celota je sicer pod mejnimi vrednostmi, ki jih je postavila vlada za to, da lahko ostanejo vrtci, prvi trije razredi osnovne šole in nekatere dejavnosti odrti vsaj v regijah z boljšo epidemiološko sliko. Na ravni države smo v torek beležili 1245 okuženih na dan v sedemdnevnem povprečju (meja za vrnitev v črno fazo je 1350), 1144 ljudi pa se je zaradi covida-19 zdravilo v bolnišnicah (meja je 1200).

Ti podatki ne vlivajo pretiranega optimizma. Virus je namreč razpršen po vsej državi, razmere pa se slabšajo v večini regij. Po goriški statistični regiji, kjer je stanje zaskrbljujoče že nekaj tednov, epidemiologi zdaj kot regijo, kjer se razmere vidno slabšajo, omenjajo obalno-kraško. V torek je bilo sedemdnevno povprečno število okuženih v tej regiji 80,6, za obstanek v rdeči coni pa bi jih smelo biti največ 76.

Tudi v goriški statistični regiji se razmere ne umirjajo. Meja za prehod iz črnega v rdeče območje je v tej regiji postavljena pri številu 75, v torek pa so beležili sedemdnevno povprečje 100,7. Glede na število prebivalcev je goriška trenutno epidemiološko najslabša regija v državi.

V primorsko-notranjski regiji ostajajo medtem razmere stabilne oziroma se izboljšujejo. Sedemdnevno povprečje okužb je padlo na 28,6. Meja, pri kateri bi regija zdrsnila med črne, je 35. Če se bodo v primorsko-notranjski regiji dobri trendi nadaljevali, jo le še malo loči do oranžne faze, ki se začne pri povprečju 26.


Najbolj brano