Z roko v roki do kakovostne hrane

LAS med Snežnikom in Nanosom in LAS Notranjska zaključujeta aktivnosti projekta Z roko v roki do kakovostne hrane, ki je med seboj povezal lokalne ponudnike in javne ustanove. Zasnovali so sisteme krajših prodajnih verig.

V okviru projekta so nekatere šole izvajale kmetijske krožke, kjer 
so se na šolskih vrtovih učili pridelovati zelenjavo.
V okviru projekta so nekatere šole izvajale kmetijske krožke, kjer so se na šolskih vrtovih učili pridelovati zelenjavo.  

ILIRSKA BISTRICA, POSTOJNA, PIVKA > Osnovni namen projekta je bil ustvariti pogoje za učinkovit sistem lokalne trajnostne oskrbe (predvsem javnih ustanov) z lokalnimi živili in oblikovati kratke dobavne verige.

“Analizirali smo podatke o količini in vrsti hrane, ki jo potrebujejo javni zavodi, in ali lahko te količine zagotavljajo lokalni pridelovalci,” pojasnjujejo partnerji pri projektu. Nato so pripravili ustrezno razpisno dokumentacijo za oddajo naročila, ki jo lahko pri naročanju živil uporabljajo vrtci, šole in domovi za upokojence ter na ta način povečajo nabavo hrane okoliških kmetov.

Poleg tega so zasnovali otroško igro Vrt družine Dobrojed za vrtčevske otroke in prvo triletje osnovnih šol. Razdelili so jo vsem šolam in vrtcem na dan slovenskega tradicionalnega zajtrka v novembru 2019. Tako so na osnovnih šolah v Postojni, Hruševju, Podgradu, Ilirski Bistrici in na SGLŠ v Postojni izvajali kmetijske krožke. Učenci in dijaki so skrbeli za šolske vrtove in spoznavali pomen doma pridelane hrane. Poleg tega so v sodelovanju z javnimi ustanovami pripravili jedilnike po letnih časih, ki vključujejo lokalno pridelano hrano. Izpeljali so pet kulinaričnih delavnic za zaposlene v javnih ustanovah o pripravi raznolikih obrokov z izbranimi lokalnimi sestavinami.

Mirovali niso niti v času prvega epidemičnega vala, ko so pripravili seznam lokalno pridelane hrane in lokalnih ponudnikov. Objavljen je tudi na spletni strani LAS med Snežnikom in Nanosom in ga osvežujejo. “Zainteresiranim ponudnikom smo tudi pomagali pri nastopu na trgu in povezovanju v kratke lokalne verige. Tako smo podprli ustanovitev socialnega podjetja, ki bo skladiščilo in razvažalo lokalne pridelke,” še pojasnjujejo. Sicer je trenutno do lokalnih proizvodov možno priti preko dveh prodajnih točk v Postojni (Guštarna) in v prodajalni Perutninarstvo Pivka na Kalu.

Projekt je s 111.290 evri sofinanciral Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, njegova skupna vrednost pa je je bila 134.750 evrov. Sodelovali so štirje slovenski LAS-i: Notranjska, med Snežnikom in Nanosom, Dolenjska in Bela Krajina ter Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe.


Najbolj brano