Psičko Rino rešili po dveh dneh

Zadnji dan minulega leta je šla z gospodarjem na lov, padla v brezno in svojemu gospodarju in njegovi družini povzročila dva dni velikih skrbi. Med drugim dnevom iskanja je Sandi Debevec iz Malega Otoka zaslišal njeno cviljenje, jamarski reševalci pa so nekoliko prestrašeno in utrujeno 12-letno psičko Rino spravili na površje.

Že opremljeno za dvig je  psičko Rino   na dnu brezna fotografiral 
jamarski reševalec. Foto: Matej Zalokar
Že opremljeno za dvig je psičko Rino na dnu brezna fotografiral jamarski reševalec. Foto: Matej Zalokar

STUDENO > “Po mojem ni padla v to luknjo, ker je bila luknja premajhna, ampak v kakšno drugo in se potem zatekla v ta podzemni rov, skozi katerega nas je potem šele drugi dan slišala. Druge razlage nimam,” nam je včeraj povedal Sandi Debevec iz Malega Otoka pri Postojni, ki mu je njegova 12-letna lovska psička Rina povzročila izredno aktivne prve dni novega leta.

Zadnji dan starega leta se je Debevec skupaj s svojimi kolegi iz postojnske lovske družine Črna jama in s svojima dvema psičkama odpravil na zadnji lanski lov v okolico vasi Studeno. “Ker psički med lovom prehodita veliko območje, imata obe ovratnici, ki oddajata GPS signal. Že večkrat sem ju prav s pomočjo signala hitro našel,” pripoveduje Debevec. Po četrtkovem lovu se je vrnila le njegova ptičarka, 12-letna srbska trobarvna gonička Rina pa ne. Niti z njene ovratnice ni bilo več signala.

Debevec je nato odšel domov in se takoj v petek, na novega leta dan, z družinskimi člani in lovskimi prijatelji vrnil na kraj, kjer je nazadnje ujel njen GPS signal. “Dopoldne smo jo iskali nekaj ur, popoldne pa nadaljevali vse do mraka. Prečesali smo celotno območje, vendar nismo našli sledi za psičko,” je povedal.

Kljub temu ni obupal in se je v soboto vrnil v okolico vasi Studeno s prijateljem. Spet sta začela na kraju, kjer je nazadnje zaznal njen GPS signal in v neposredni bližini zaslišal pritajeni lajež oziroma cviljenje. “Kmalu sva s prijateljem našla eno majhno luknjo med skalami, odstranila dve veliki skali in videla, da se luknja nadaljuje v brezno. Kasneje so mi jamarji povedali, da je sedem metrov navpičnega brezna, nato polička in še približno tri metre brezna. Psička je bila na dnu in lajala,” se spominja Debevec.

Jamarski reševalci so psičko z vrvmi potegnili iz ozkega brezna. (foto: Matej Zalokar)

Takoj sta poklicala jamarske reševalce, ki so na kraj prihiteli v dobri uri. Reševanje je vodil vodja postojnskega regijskega centra za reševanje iz jam Luka Zalokar, z njim pa sta bila še Matej Zalokar in Primož Gnezda. Ob treh popoldne se je Zalokar spustil v brezno, na dnu našel psičko, jo pomiril in okrepčal z vodo, nato pa ji nadel pas za reševanje živali, da sta jo njegova kolega po uri in pol reševanja dvignila na površje.

Spust do psičke ni bil zahteven, lovca sta že prej odstranila skali, ki sta zakrivali vhod v brezno, v notranjosti pa je moral Zalokar odstraniti nekaj razrahljanega kamenja. “Tačke so ji bile nekoliko majave, ampak smo jo takoj potolažili s hrano in vodo. Očitno ji dogodek ni pustil posledic, v teh dneh je normalno živahna, morda je bila le nekoliko bolj utrujena,” pravi Debevec.

Sklepa, da je morala psička pasti v drugo brezno v bližini in se potem po kakšnem rovu zavleči na dno tega brezna. “Če bi padla deset metrov, bi se zagotovo poškodovala. To tudi pojasnjuje, zakaj sem izgubil njen GPS signal in zakaj se nam prvi dan iskanja ni oglasila. Očitno ni bila na dnu tega brezna in nas ni slišala,” pojasnjuje Debevec, ki ne najde dovolj besed zahvale za jamarske reševalce. “Ti fantje so se dobesedno stisnili in zdrsnili skozi ozko luknjo pod zemljo,” je dejal. Hvaležen je tudi svojim kolegom lovcem, ki so mu pomagali pri iskanju psičke.


Najbolj brano