Njoki in štruklji v družbi s kubanskim kongrisom in ukrajinskim borščem

“Prireditev se še vedno imenuje Okusi Pivških jezer, toda letošnji dogodek bi lahko poimenovali kar Okusi brez meja, saj se je zbrala pisana druščina srčnih ljudi z vseh vetrov. In tega smo zares veseli,” je v imenu organizatorjev poudarila Erika Kovačič z Občine Pivka. Pod streho Krpanovega doma se je gnetlo obiskovalcev in seveda stojnic, ki so bile prijetne za oko in predvsem za brbončice.

Kubanska stojnica Foto: Veronika rupnik Ženko
Kubanska stojnica Foto: Veronika rupnik Ženko

PIVKA > “Res smo veseli, da smo lahko po treh letih spet organizirali to prireditev. Žal nam je vreme malo zagodlo, a vzdušja ni pokvarilo in tudi odziv obiskovalcev je dober,” je bila včeraj popoldan zadovoljna Erika Kovačič. Če so Okusi Pivških jezer sprva povezali vasi znotraj krajinskega parka in bili zanje nekakšen praznik, je zelo dobro sprejeta prireditev kasneje prerasla okvire, pridružile so se tudi ostale vasi iz občine in različna društva, tokrat pa prvič tudi skupnosti Pivčanov, ki so se priselili iz drugih držav. Tradicionalna lokalna kulinarika s Pivškega se je tako prepletla z okusi Albanije, Bosne, Kube, Srbije in Ukrajine, na obisk pa so prišli tudi prijatelji iz pobratene bavarske občine Durach ter prijatelji iz Črne Gore. Vseh sodelujočih skupnosti, društev, zavodov, kmetij in drugih organizacije je bilo 28.

Okusom Pivških jezer so se letos pridružili tudi Ukrajinci, ki so si nov dom ustvarili v Pivki. Foto: Veronika Rupnik Ženko

“Z veseljem sva se odzvala. Sva Pivčana, ampak doslej se nikoli nisva udeležila te prireditve. Res je lepo in sva hvaležna, da se lahko na takšen način vključujeva v skupnost,” sta nama povedala Danijela in Nenad Randjelović, ki sta pripravila celo vrsto tradicionalnih srbskih jedi. Svojo stojnico je navdušeno postavila tudi družina, ki je v Pivko pribežala iz Ukrajine. Obiskovalcem so ponudili boršč (govejo juho z zelenjavo in rdečo peso) in krompirjeve palačinke. Kubanka, ki zadnja tri leta z možem Slovencem in otroki živi v Pivki, pa kubanski kongris (rižoto s črnim fižolom), svinjsko meso, solato z avokadom in pečene banane.

Danijela in Nenad Randjelović (foto: Veronika Rupnik Ženko)

Sicer pa ni manjkalo stare, dobre domače hrane, kot so njoki, polenta, golaž, krompir v zevnici, krompirjevi ocvrtki, štruklji, ovčja juha, ocvirki, suhomesnati izdelki, domač kruh, štrudelj, jabolčna pita, buhteljni, miške, potica, flancati …

Foto: Veronika Rupnik Ženko

“Upam, da bodo tudi mlajše generacije ohranjale te jedi in da ne bo prevladala hitra hrana. Je pa res, da imajo jedi pravi okus, če so skuhane na štedilniku na drva ali vsaj na plinu. Ogenj mora biti, na elektriki to ni to,” je še pomodrovala Dragica Kaluža iz Društva podeželskih žena Narin.


Najbolj brano