Zunanje ministrstvo ne komentira zgodovinsko pogojenih datumov kot novih praznikov

Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) ne komentira zgodovinsko pogojenih datumov kot novih praznikov, so na MZZ odgovorili na vprašanje, kakšno je stališče slovenske diplomacije do novega praznika, dneva osvoboditve mesta izpod jugoslovanske zasedbe, ki ga je v torek sprejel tržaški mestni svet, in ali MZZ načrtuje kakšen konkreten odziv. Pri SKGZ so ocenili, da gre za praznik, ki razdvaja.

Pri Slovenski kulturo-gospodarski zvezi, ki je ena od krovnih 
organizacij avtohtone slovenske narodne skupnosti v Italiji, so v 
odzivu na dan osvoboditve Trsta izpod jugoslovanske zasedbe, kar 
je v torek sprejel tržaški mestni svet,  ocenili, da gre za praznik, ki 
razdvaja in obuja stare konflikte.  Foto: Pixabay.com
Pri Slovenski kulturo-gospodarski zvezi, ki je ena od krovnih organizacij avtohtone slovenske narodne skupnosti v Italiji, so v odzivu na dan osvoboditve Trsta izpod jugoslovanske zasedbe, kar je v torek sprejel tržaški mestni svet, ocenili, da gre za praznik, ki razdvaja in obuja stare konflikte.  Foto: Pixabay.com

TRST > V Mladiki so ob tem zapisali, da sta Slovenija in Italija skupaj v Evropski uniji in zaveznici v Natu ter skupaj razvijata dobrososedske, prijateljske odnose, ki jih obe manjšini nadgrajujeta, in sta obrnjeni v prihodnost. Potrdili so tudi, da bo italijanski zunanji minister Luigi Di Maio 6. junija na obisku v Ljubljani in napovedali pogovore o vseh aktualnih vprašanjih.

Pri Slovenski kulturo-gospodarski zvezi, ki je ena od krovnih organizacij avtohtone slovenske narodne skupnosti v Italiji, so v odzivu na dan osvoboditve Trsta izpod jugoslovanske zasedbe, kar je v torek sprejel tržaški mestni svet, ocenili, da gre za praznik, ki razdvaja in obuja stare konflikte. V SKGZ še ugotavljajo, da je določena neprikrita nestrpnost do Slovencev v nekaterih krogih še vedno prisotna.

V SKGZ so še poudarili, da bi morale javne uprave, vsakič, ko se že nameravajo verodostojno ukvarjati z zgodovinskimi dejstvi v institucionalne namene, vselej izhajati iz skupnega poročila italijansko-slovenske komisije zgodovinarjev izpred 20 let, ki je med drugim po navedbah SKGZ ugotovila, da imajo različne duše Trsta skupne zgodovinske korenine, še danes pa jih ločuje več različnih spominov.

"V navdihu in stališčih občinskega praznika, ki ga je desnosredinska mestna skupščina sprejela na županov predlog, se večina avtohtone slovenske narodne skupnosti ne prepozna, zato imamo sedaj nov praznik, ki razdvaja občane, obuja stare konflikte, je izključujoč in zakrknjen, namerno spregleduje potrebe mladih ljudi po povezovanju in nadgradnji družbenih odnosov in ne upošteva možnosti nastavitve pluralne spominske pripadnosti mestu Trst," je v sporočilu zapisala predsednica SKGZ Ksenija Dobrila.

Druga krovna organizacij slovenske manjšine v Italiji, Svet slovenskih organizacij, ter urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu se še nista odzvala.


Najbolj brano