Skupna gasilska ekipa za skupno morje

“Z našo enoto je morski promet ob obalah Istre in v Tržaškem zalivu zagotovo varnejši,” je bistvo skupne enote tržaških, istrskih in koprskih gasilcev povzel Jan Brodar iz koprske gasilske brigade. Tik pred iztekom evropskega projekta je skupna enota konec tedna v Pulju prikazala reševanje in gašenje gorečega trajekta, v kateri so gasilci izvedli tudi helikopterski desant.

Gasilci so se iz hrvaškega vojaškega helikopterja po vrveh spustili 
na “gorečo” ladjo.  Foto: Glas Istre
Gasilci so se iz hrvaškega vojaškega helikopterja po vrveh spustili na “gorečo” ladjo.  Foto: Glas Istre

PULJ > Projekt Namirg se je začel leta 2017, prve konkretne aktivnosti pa so poklicne gasilske enote iz Trsta, Kopra in Rovinja začele izvajati januarja 2018. Glavni cilj projekta, ki ga je financirala Evropska unija, je ustanovitev severnojadranske enote za reševanje incidentov na morju in vzpostavitev mehanizma, s katerim bi to enoto hitro poslali v akcijo.

“Ekipa je zdaj usposobljena, s to vajo pa smo dokazali, da smo popolnoma operativni,” je po zaključku vaje v Pulju povedal Jan Brodar iz koprske gasilske brigade. V skupni enoti je 27 gasilcev (devet iz vsake enote), ki so se včeraj tudi preskusili v gašenju požara in reševanju ljudi z gorečega transporta ter helikopterskem desantu na ladjo. “Vaja je kljub slabemu vremenu odlično uspela,” je svoje kolege iz vseh treh enot pohvalil Brodar.

Jezik komuniciranja in poveljevanja v enoti je italijanščina, ki jo razumejo in govorijo tudi koprski in rovinjski gasilci.

Na vprašanje, kdaj bi lahko čezmejno gasilsko ekipo v resnici aktivirali, je Brodar odgovoril, da mogoče čez pet let, mogoče pa že jutri. “Ne glede na to pa je enota ogromna pridobitev za naš prostor. Take ekipe ni daleč naokoli in morali bi iti daleč na sever Evrope, da bi našli podobno usposobljene ekipe. V bistvu je naša enota tudi ideja, kako bi lahko tudi druge evropske države ustanovile podobne mehanizme reševanja,” je poudaril Brodar. Jezik komuniciranja in poveljevanja v enoti je italijanščina, ki jo razumejo in govorijo tudi koprski in rovinjski gasilci.

Na vaji je sodeloval tudi helikopter hrvaške vojske, s katerim so gasilci prileteli do ladje, na kateri je zagorelo, prišlo pa je tudi do iztekanja, in se nanjo spustili. Na vaji so sodelovale tudi posadke na vlačilcih, hrvaška vojaška mornarica, policija, predstavniki luške kapitanije, obalne straže in drugi.

“S tako usposobljeno ekipo za posredovanje ob intervencijah na morju je zagotovo zagotovljena večja varnost,” ocenjuje direktor poveljnik koprske gasilske brigade Denis Glavina. Dodal je, da se bo čezmejna ekipa gasilcev v prihodnje redno srečevala na skupnih treningih in usposabljanjih, čeprav se bo projekt Namirg formalno zaključil konec letošnjega leta.

“Nesreča ne pozna meja, ob tej vaji pa se je pokazalo, da s povezovanjem lahko odgovorimo na vsako situacijo,” je povedal hrvaški notranji minister in podpredsednik vlade Davor Božinović, ki si je s sodelavci ogledal dogajanje na morju pred Puljem.


Najbolj brano