Italijani zahtevajo večji nadzor na meji s Slovenijo

Kar dve pismi sta v minulih dneh romali iz sosednje dežele Furlanije Julijske krajine na italijansko vlado, enega je podpisal predsednik FJK Massimiliano Fedriga, drugega pa prefekti. Vsebina je podobna: zahtevajo ostrejši nadzor na meji s Slovenijo in vsaj delno zaprtje manjših mejnih prehodov.

Oblasti Furlanije Julijske krajine pričakujejo večji nadzor na 
italijansko-slovenski meji. Foto: Ambrož Sardoč
Oblasti Furlanije Julijske krajine pričakujejo večji nadzor na italijansko-slovenski meji. Foto: Ambrož Sardoč

TRST > Oblasti v Furlaniji Julijski krajini so v pismu italijanski vladi pozvale k “hitremu in ciljnemu ukrepanju”, s katerim bi ustavili prehajanje migrantov iz Slovenije v Italijo. Njihovo število naj bi namreč v zadnjih tednih močno naraslo, FJK pa v zvezi s tem skrbi zlasti morebitno širjenje novega koronavirusa.

Glede na vse žrtve, ki jih je sprejela FJK za zajezitev epidemije, ne bi smeli dovoliti novih izbruhov okužb zaradi migracij iz tujine, je v pismu premierju Giuseppeju Conteju zapisal predsednik deželne vlade FJK Massimiliano Fedriga.

Italijanske oblasti so sicer že napovedale, da bodo na obmejno območje poslale še vsaj sto vojakov, po poročanju tržaškega dnevnika Il Piccolo pa ni izključeno, da bi zaprli osem manjših mejnih prehodov s Slovenijo. Mejo naj bi nadzirali tudi z droni.

Pred dnevi je že svetnik za lokalno samoupravo in varnost FJK Pierpaolo Roberti izrazil skrb pred vnosom okužb z novim koronavirusom s strani migrantov. Vlado v Rimu je v tem kontekstu pozval, naj takoj zapre vse maloobmejne prehode s Slovenijo, češ da bi na tak način bolje nadzorovali prehajanje meje na glavnih prehodih.

Po besedah tržaškega prefekta Valeria Valentija naj bi šlo za začasne ukrepe, ki so odvisni od vlade in tudi odnosov med državama. Gre predvsem za manjše prehode na Goriškem, med Gorico in Vidmom. Na tamkajšnje območje naj bi se namreč preselili ilegalni prehodi meje.

Odločitev je zdaj v rokah italijanskega notranjega ministrstva, prav tako morebitna uporaba dronov, je pojasnil Valenti. Drone sicer že uporabljajo pri nadzoru meje na tržaškem območju. So se pa v goriški regiji odločili, da bodo, ne glede na to, ali jim bo na pomoč priskočila vojska, pri nadzoru meje sodelovali tudi redarji.


Najbolj brano