Boris Pahor po dnevu spomina pisal italijanskemu predsedniku

Boris Pahor je ob letošnjem 10. februarju – dnevu spomina na fojbe in eksodus Istranov – pisal italijanskemu predsedniku Sergiu Mattarelli. Nanj ga je naslovil 14. februarja, naposled pa je tržaški pisatelj pismo poslal tudi Primorskemu dnevniku, ki ga je danes tudi objavil.

Boris Pahor je ob letošnjem 10. februarju – dnevu spomina na 
fojbe in eksodus Istranov – pisal italijanskemu predsedniku Sergiu 
Mattarelli. Foto: Maja Pertič Gombač
Boris Pahor je ob letošnjem 10. februarju – dnevu spomina na fojbe in eksodus Istranov – pisal italijanskemu predsedniku Sergiu Mattarelli. Foto: Maja Pertič Gombač

TRST > “Čutim potrebo, da se oglasim,” je svoje pismo začel Boris Pahor, ki se nato v uvodu sklicuje na besede Sergia Mattarelle, s katerimi “ste obžalovali, da se je zakon ob 10. februarju pojavil mimo omembe vsega hudega, ki ga je spočel fašizem v kar precejšnjem času, ko je vladal, in za časa italijanske okupacije Slovenije, od pomladi leta 1941 do osmega septembra leta 1943”. “Žal mi je, a moram priznati, da se je to zgodilo načrtno. To trdim že v svojem prispevku v posebni izdaji, posvečeni Rezistenci, zelo spoštovane revije MicroMega. K sodelovanju me je neposredno povabil urednik Paolo Flores d’Arcais. Ne vem, če ste ta moj prispevek brali, a žal sem spoznal, da ste vi avtor uvoda v omenjeni številki revije. Če bi bil jaz o tem poučen, bi vas neposredno nagovoril in vam zaupal, da brez objave poročila italijansko-slovenske zgodovinsko-kulturne komisije ne bo nikdar prišlo do dolžnostnega in pravičnega ukrepa: dopustiti, da bi italijansko ljudstvo, predvsem mladina, spoznali resnični položaj slovenskega in hrvaškega ljudstva v času vladanja fašizma. Kolikor sem bil poučen, sta Francija in Nemčija sestavili pričevanja o razlogih usodnih vojn in to pričevanje objavili v obveznih knjigah zgodovine in književnosti na državnih šolah. Zaradi potrebe po objavi zgodovinske resnice, ki jo prinaša poročilo italijansko-slovenske komisije, je objava te resnice nujna zato, da današnja italijanska republika ne bi nikoli več doživela demonstracij, kakršnih je bila deležna na dan 10. februarja: resnično načrtno se je pojavilo vse, kar slabo prenaša demokratični ustroj italijanske države. Nujno je zato, da vi, gospod predsednik, danes pritrdite izjavi predsednika Slovenije o potrebi takojšnje objave poročila mešane italijansko-slovenske komisije, čeprav je treba tudi priznati, da je isto zahtevo o nujnosti objave poročila italijansko-slovenske komisije že izrekel zunanji minister prejšnje slovenske vlade. To zahtevo sem izrekel tudi jaz v svojem prispevku v zgodovinski reviji MicroMega, ki je v isti številki objavila tudi spis z naslovom Italija ni doživela nürnberškega procesa. Pomembno je tudi upoštevati, da je ob nepričakovani akciji novega fašizma nastalo gibanje odpora, ki bo razpravljalo o novi preteči nevarnosti in ki bi mu bilo v veliko pomoč, če bi prišlo do objave poročila italijansko-slovenske komisije zgodovinarjev in kulturnikov.”

Zaključni poudarek v pismu Borisa Pahorja je posvečen Narodnemu domu v Trstu. “Dovolite mi, da vam to pismo pošiljam tudi v zvezi z načrtom in obljubo, da bomo Slovenci dobili nekoč požgani Narodni dom ob stoletnici požiga: požgali so ga fašisti, še preden je fašizem prišel na oblast. Tako bi ta moj spis prispeval k vzpostavitvi pravega prijateljstva in italijansko-slovenskega sožitja na solidni zgodovinski podlagi, to ne samo med ljudmi, ki živimo v Italiji, ampak tudi med ljudmi, ki živijo v Sloveniji.”


Najbolj brano