Študenti so se postavili zase

Osrednji koprski trg je danes ponovno doživel protestni shod. Tokrat je prekipelo študentom, ki so javno in glasno, a hkrati umirjeno, izrazili ne samo nezadovoljstvo nad volilnim postopkom za študentski zbor ŠOUP, temveč tudi nezaupnico vodstvu študentske organizacije.

 Foto: Tomaž Primožič/FPA
Foto: Tomaž Primožič/FPA

KOPER > “Protesta sem se udeležil zato, ker se vsako leto zadeve z volitvami v študentski zbor ponavljajo, spremeni pa se ne nič. Tudi v ŠOUP se dogaja isto kot v slovenski politiki in ekonomiji: od države se dobi denar, nato pa se ga skuša spraviti v svoje žepe. Upam, da bomo v širšo množico in družbo uspeli sporočiti, kaj se dogaja v ŠOUP,” je za Primorske novice pojasnil motive za udeležbo študent Turistice Primož Drevenšek.

Prižig sveč zaradi smrti demokracije

Več kot 200 študentov se je najprej zbralo na Titovem trgu, kjer sta Mojca in Niki, ki se nista želela predstaviti s priimki, prebrala nagovor udeležencem in izpostavila deset zahtev. Pojasnila sta, da se je študentski upor Za demokratične volitve v študentski zbor Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP) zgodil zaradi netransparentnega in tajno objavljenega volilnega razglasa. Zato so iz obupa in popolne nemoči pred nekaj dnevi s črnilom polili škatlo z glasovnicami, in s tem ŠOUP prisilili k razveljavitvi volitev. A z razveljavitvijo volitev niso pridobili prav ničesar, saj zavrnjeni kandidati tudi na ponovljenih volitvah, ki so se začele danes, ostajajo zavrnjeni.

Nato pa se je nezadovoljstvo razširilo na splošno delovanje ŠOUP in na vse slovenske študentske organizacije. “ŠOUP nazaj študentom”, “Mi imamo več plakatov kot vi projektov”, “Dovolj kokljanstva”, “800.000 evrov za 10 projektov”, “Kandidirati na Šoup = misija nemogoče”, so bile najbolj izpostavljene parole na plakatih.

Nato se je študentski shod, ki sicer ni bil prijavljen, na kar sta pred začetkom policista tudi prijazno opozorila pobudnike, nadaljeval pred stavbo ŠOUP sredi Čevljarske ulice. Udeleženci so povsem mirno in tiho izrazili protest, tako da so trije izurjeni varnostniki, ki jih je vodstvo ŠOUP najelo, da se ne bi ponovili petkovi dogodki, ostali brez konkretnega dela. “Tišina pove več kot tisoč besed,” je napovedala ena od organizatork. Ker je demokracija v študentski organizaciji umrla, so simbolno prižgali več kot 150 sveč in jih pustili ob vhodu.

“To ni stvar, ki bi se zgodila prvič. Že nekaj let se ponavljajo iste zadeve. Veliko ljudi vidi, da je v tej organizaciji veliko denarja, le malo pa ga pride do nas, študentov. In to ni prav. Volitve res niso bile transparentne. Teh ponovljenih volitev se ne bom udeležila, ker niso pustili kandidirati študentom, ki so izpolnili vse vloge. Če bi ti lahko kandidirali, bi tudi sama oddala glas,” je komentirala Tjaša iz Pedagoške fakultete. Matej Markič, ki študira na ljubljanski Filozofski fakulteti, pa je dodal: “Tega protesta sem se udeležil, ker se korupcija in umazani posli ne pojavljajo samo v primorski študentski organizaciji, temveč v vseh slovenskih študentskih organizacijah. Na drugi strani pa moramo študenti še vedno živeti na žuljih svojih staršev, medtem ko se vodilni kadri študentskih organizacij obmetavajo z denarjem. To se mi zdi v današnji družbi nesprejemljivo.”

Na današnjem shodu so predstavili deset zahtev: razveljavitev celotnega volilnega procesa in ponovitev volitev; odstop predsednika Šoupa Jureta Ciglarja; odstop predsednika volilne komisije Davida Šavrona; javno objavo članov volilne komisije in članov pritožbene volilne komisije; vzpostavitev delovanja pritožbene komisije; uvedbo participatornega proračuna; sprotno objavo vseh podatkov javnega značaja in poenostavitev kandidaturnega postopka. Glede na vse zaplete z volitvami pa tudi pričakujejo, da bi ŠOS začasno zamrznil financiranje Šoupa. NR

Ciglar ne bo odstopil, volitev ne bodo ponovili

Med desetimi zahtevami protestnikov, ki se nanašajo na bolj demokratično in transparentno delovanje vodstva ŠOUP, izstopata zahteva za ponovitev celotnega kandidacijskega postopka in zahteva za odstop predsednika ŠOUP Jureta Ciglarja. Slednji odgovarja z naslednjimi besedami: “Volilni postopek je bil speljan v skladu z odlokom, kar je pravno dejstvo. Hkrati ne moremo odpirati postopka, ki je bil zaključen in pri katerem ni bilo nepravilnosti, kar smo ovrgli z dokazi. Odstopiti pa ne nameravam, ker nisem storil nič narobe in ker delujem v dobrobit študentov, in tako bo tudi naprej.”

Študentski protestniki, ki se zbirajo v neformalni skupini Študentska lupa, še ne vedo, kaj bo njihova naslednja poteza. Računajo predvsem na odziv javnosti in javnih institucij ter njihovo pomoč. Jure Ciglar na drugi strani meni, da je večina protestnikov zavedenih s strani študentov in nekdanjih študentskih funkcionarjev, ki so močno vključeni v dogajanje in se niso mogli sprijazniti z odhodom. “Vsak ima pravico protestirati, a težko komentiram demokratičen shod nekoga, ki je v petek polival volilne skrinjice z barvo. Razlogov za ta protest ne razumem. Očitajo mi korupcijo, a naj mi protestniki razložijo, kakšna in pri čem je bila korupcija. Vsi projekti so bili izvedeni v skladu z zakoni, kar imamo tudi dokumentirano. Gre za popolno zavajanje, tudi projektov smo izvedli več kot 50.”


Najbolj brano