Rebrače bodo verjetno ostale v slovenskem morju

Med planktonskimi organizmi v slovenskem morju strokovnjaki od leta 2016 redno spremljajo tujerodno vrsto rebrač, ki so vzpostavile svojo populacijo in bodo, kot kaže, tukaj tudi ostale, meni vodja Morske biološke postaje Patricija Mozetič. Razni avtohtoni ožigalkarji pa se pojavljajo ciklično vsako leto in njihov pojav ni nič nenavadnega.

Rebrača Foto: Lovrenc Lipej
Rebrača Foto: Lovrenc Lipej

PIRAN > Iz ust kopalcev je vsako leto slišati informacije o pojavu meduz in drugih ožigalkarjev, a je pri teh organizmih težko govoriti o številkah, saj metode za njihovo številčno ovrednotenje niso enostavne, je posvarila Patricija Mozetič, vodja Morske biološke postaje Piran, ki deluje v okviru Nacionalnega inštituta za biologijo.

Gre za organizme, ki se pojavljajo v rojih, zato gre v njihovem primeru za vizualno detekcijo in ocenjevanje. Po nekih indicih naj bi se znotraj dolgoletne serije njihovo število večalo oziroma naj bi se pojavljali v ciklih.

V primeru zloglasnih rebrač so to tujerodno vrsto pri nas prvič zabeležili nekje leta 2015, od leta 2016 pa jih redno spremljajo. Rebrača je "tukaj vzpostavila svojo populacijo in videti je, da bo pač tukaj ostala," je ocenila Mozetičeva.

Zaznava tovrstnih planktonskih organizmov je zelo odvisna od spleta okoliščin, če torej kopalec preprosto naleti nanje, ali jih na določeno območje zaneseta veter ali morski tok.

Avtohtone meduze, kot so uhati klobučnjaki, pa se v ciklih pojavljajo vsako leto in njihovo pojavljanje ni nič nenavadnega. Kar zadeva njihovo številčnost, pa kot rečeno, velja, da je to z obstoječimi metodami težko ovrednotiti.


Najbolj brano