Prenova ribiškega pristanišča v Seči z 2,6 na 4,2 milijona evrov

Piranski občinski svet je na torkovi seji potrdil novelacijo investicijskega programa za ribiško pristanišče Seča. Naložba je vredna 4,2 milijona evrov, del denarja naj bi pridobili iz evropskih sredstev. Glasovanje je bilo tesno, nekateri svetniki so napovedali, da bodo odgovore o naložbi iskali na pristojnem ministrstvu.

Prenova ribiškega pristanišča prinaša tudi nove pomole. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Prenova ribiškega pristanišča prinaša tudi nove pomole. Foto: Zdravko Primožič/FPA

PIRAN, SEČA > Po dolgi in burni razpravi so svetniki novelacijo potrdili z enajstimi glasovi za, desetimi proti in dvema vzdržanima. Nasprotniki naložbe so v razpravi spraševali, komu bo ta namenjena, nekateri so opozarjali na morebitno predimenzioniranje projekta in neizpolnjeno obljubo o javni razgrnitvi, ki je nato ni bilo.

Svetnik Gibanja za občino Piran (GZOP) in vodja Civilne iniciative Piran Davorin Petaros je ob koncu razprave napovedal, da bodo naredili vse, da bi naložbo s pravnimi sredstvi ustavili.

Na piranski občini so po torkovi seji povedali, da je potrditev novelacije nov korak na poti do gradnje ribiškega pristanišča, kjer bo morala občina zaradi visoke investicijske vrednosti, ki je skoraj gotovo ni možno izvesti zgolj z občinskim proračunskim denarjem ter evropskim denarjem iz sklada za ribištvo, poiskati dodatne vire financiranja, kot so recimo sredstva za protipoplavno zaščito obalnega pasu.

Naložba v pomol bi pomenila začetek urejanja širšega območja, so na seji občinskega sveta pojasnili predstavniki občine. Obala se na tem območju poseda in sesuva v morje. Zato imajo plovila težave pri vplutju v bližnji Jernejev kanal, ki je poln mulja, problematično pa je tudi pristajanje ribiških in drugih plovil ob plimi.

Infrastruktura ribiškega pristanišča je dotrajana in neustrezna, kar povzroča velike težave ribogojcem in školjkarjem, ki poslujejo na tem območju. Načrtovani infrastrukturni poseg predvideva ureditev kopenskega in vodnega dela ribiškega pristanišča ter postavitev opreme za izvajanje ribogojske in školjkarske dejavnosti.

Z ureditvijo območja, ki je del zaščitenega območja, bi pomol v celoti obložili s kamnom, ozelenili okolico in postavili manjšo čistilno napravo. Naložba v ribiško pristanišče je bila predvidena že pred dvema letoma, vendar zaradi dodatnih zahtev civilne iniciative v Piranu do izvedbe tedaj ni prišlo. Se je pa njena vrednost zaradi dodatnih del in povišanja cen gradbenih del s tedanjih 2,6 milijona evrov dvignila na skoraj 4,2 milijona evrov, so pojasnili na občini.


Najbolj brano