Negativno mnenje za hiške Eurotasa

Lokacijska preveritev, s katero skušajo posamezniki legalizirati manjše gradbene kršitve, je inštrument, nad katerim visi vse večji oblak dvoma. Okoljsko ministrstvo ga je namenilo prihodnjim gradnjam in priporoča občinam, naj lokacijske preveritve zavrnejo. A ker so piranski občinski svetniki naklonjeni “malemu človeku”, so dvema občanoma namenili pozitivno mnenje. Družba Eurotas in njene mobilne hišice v Portorožu pa ostajajo “črne”.

Pred dvema letoma je gradbeni inšpektor odločil, da Eurotasove hišice v Portorožu morajo proč.  Foto: Tomaž Primožič/FPA
Pred dvema letoma je gradbeni inšpektor odločil, da Eurotasove hišice v Portorožu morajo proč.  Foto: Tomaž Primožič/FPA

PIRAN > “Moti me, da instrument lokacijske preveritve dobiva negativen prizvok. Ne želim si, da bi se lokacijska preveritev zlorabljala in bi se svetnike zaradi tega, kako se odločajo, delilo na dobre in slabe. To ni dopustno. Želimo sestanek z ministrstvom za okolje in prostor,” je piranski župan Đenio Zadković stopil v bran svetnikom, ki jih lokacijsko preverjanje spravlja v vse bolj kočljiv položaj. Kljub temu pa je povedal, da se bo držal nasveta ministrstva ter svetoval svetnikom, naj vse predlagane lokacijske preveritve zavrnejo.

Občinski svet se mora odločati

Septembra lani so se piranski svetniki že odločali in lastnikom, majhnim črnograditeljem, svojim sosedom, dali zeleno luč.

Đenio Zadković

piranski župan

“Omenjenih 3000 evrov, kolikor investitor plača takse, pa ljudem daje občutek, da je nekaj že rešeno v njihov prid in tudi to je narobe, zavajajoče ter tega ne želimo početi.”

Okoljsko ministrstvo se je zatem odzvalo in jim priporočalo, naj poslej tega ne počnejo več, saj da je lokacijska preveritev namenjena le gradnjam, ki se še niso zgodile in jih želijo občine ali posamezniki umestiti v prostor, kjer nek prostorski akt že obstaja in v katerem takšna gradnja ob njegovem nastajanju ni bila načrtovana.

Manuela Varljen, zunanja sodelavka piranske občine, občinska urbanistka v občini Hrpelje-Kozina in zunanja sodelavka izolske občine, je piranskim svetnikom opisala zakonsko predpisani postopek lokacijske preveritve:

“Začne se tako, da investitor poda pobudo za pričetek postopka, plača takso, tej pobudi priloži tudi elaborat lokacijske preveritve, ki ga naroči sam. Občina zatem zaprosi za mnenja, elaborat javno razgrne in takrat je možno podati tudi pripombe, na katere investitor oziroma projektant odgovorita, na koncu postopka pa je odločanje občinskih svetnikov, ali bodo elaborat sprejeli ali ne.”

Prva lokacijska preveritev na zadnji piranski seji je bila namenjena manjšim individualnim odstopanjem na nepremičninama v katastrski občini Sečovlje in Portorož, hladen tuš pa je dobila družba Eurotas turizem, gostinstvo in hotelirstvo, lastnica osmih na črno zgrajenih mobilnih turističnih hišk ob Butique hotel Portorož, nekdanjem hotelu Marita, ki že drugo leto nosijo tudi oznako gradbene inšpekcije.

Svetniki družbi niso dovolili začasne rabe teh objektov za prihodnjih sedem let. Marko Juriševič (SD), predsednik odbora za turizem, je izpostavil, da takšna gradnja ne sodi v središče Portoroža, BarbaraKožar (Levica) pa je mnenja, naj najprej ministrstvo za okolje odgovori na pritožbo Eurotasa zoper odločbo gradbenega inšpektorja in šele zatem naj bi sledilo pogovarjanje v občinskem svetu.

“Če bi to sprejeli, bi lahko vso občino spremenili v avtokamp,” dodaja Dušan Puh (Naš kraj). Proti hiškam je tudi Marina Sorta (Piran je naš): “Če bomo to dovolili, bodo jutri sledili še drugi hotelirji. Ali to želimo? Mislim, da ne in ne dajajmo jim povoda. Nimamo viška zelenih površin in kar je preveč, je preveč.”

Robert Fakin (Naš kraj) meni, naj hiške ostanejo, kjer so. Vojko Jevševar (SDS) pravi, da hišice nikogar ne motijo in so le dodatna ponudba Portoroža, pa še delovna mesta omogočajo. V skupnem seštevanju je nato prevladal svetniški glas, ki je bil proti.

“Ne bomo šli proti občanom”

Denis Fakin, občinski svetnik SD in predsednik občinskega odbora za urbanizem, okolje in prostor, je pojasnil glasove, namenjene “malim ljudem”. “Mi, svetniki, ne bomo šli proti občanom in ni prav, da takšne lokacijske preveritve zavrnemo. Ta instrument je namenjen urejanju manjših odstopanj in to so takšna majhna odstopanja. Pozabljate, da so strokovne službe občine glavni filter, preden pride takšno odločanje pred svetnike. Kako lahko dajete v odločanje svetnikom nekaj, čemur ste že vi, župan, dali negativno mnenje? To je samo prelaganje odgovornosti.”

Župan Đenio Zadković poudarja, da so dolžni obravnavati lokacijsko preveritev. “Omenjenih 3000 evrov, kolikor mora investitor plačati za takso, pa ljudem resda lahko dajejo občutek, da je nekaj že rešeno v njihov prid in tudi to je narobe, zavajajoče ter tega ne želimo več početi,” je znova poudaril župan.

Poleti prihaja osvežena zakonodaja

Vesna Vičič, predstojnica občinskega urada za okolje in prostor, dodaja, da je postopek predpisala država, ne občinski urad. “Po zakonu smo dolžni postopek pripeljati do faze, ko odloča občinski svet.”

Nekaj postopkovnih sprememb je pričakovati že letos, še pravi Vesna Vičič, saj nastaja tretja verzija zakona o urejanju prostora, “ko bo lahko že občinski urbanist v fazi preverjanja elaborata ugotovil določene nepravilnosti, še preden bo nekdo plačal takso.”


Najbolj brano