Rekorderka je betonska cesta do njiv

Na glasovanju za participativni del proračuna za prihodnji dve leti je največ glasov prejel predlog ureditve dostopa do kmetijskih površin na območju Šmarij v predelu Dobrave. Sledita mu še ureditev dostopa do kopališča Oblakovec ob reki Rižani in ureditev dela makadamske poti v Dekanih.

Na glasovanju  je največ glasov prejel predlog ureditve dostopa do 
kmetijskih površin na območju Šmarij v predelu Dobrave. Foto: Tino Mamić
Na glasovanju je največ glasov prejel predlog ureditve dostopa do kmetijskih površin na območju Šmarij v predelu Dobrave. Foto: Tino Mamić

KOPER > “Kmetijsko območje Dobrave je močno gričevnato, lahko bi rekli hribovito, kar nam ob večjih nalivih dežja povzroča na cesti pravo razdejanje. Edina rešitev je prenova 450 metrov ceste z betonsko plastjo. Tako bi dobili varen dostop do kmetijskega območja in ne bi bilo treba več vlagati denarja za vsakoletno vzdrževanje,” je v predlogu, ki je dobil največ glasov in je vreden približno 20.000 evrov, zapisal domačin Evgen Glavina.

Za urejeno kopališče ob Rižani

David Kompara je v predlogu za ureditev makadamske poti v Dekanih opozoril, da povzroča trenutno neurejen del na klančini škodo predvsem v deževnem obdobju. “V času neurij nastajajo vdolbine, kar pomeni tudi možnost nastanka poškodbe na vozilu, pešcem pa otežen dostop in možnost padcev,” pravi. V prihodnje bodo ta predel vasi asfaltirali in postavili robnike.

Ta neurejen predel v Dekanih kazi podobo kraja in ob deževju povzroča kar nekaj težav, zato ga bodo asfaltirali in postavili robnike.

Tretji predlog, ki je dobil večje število glasov, pa je ureditev dostopa do vaškega kopališča Oblakovec ob reki Rižani. Anonimni predlagatelj je zapisal, da težavo predstavlja neurejen dostop do reke, saj morajo obiskovalci zdaj dostopati po zasebnem zemljišču. Poleg ureditve dostopne poti ob reki se mu zdi smiselno urediti dostop do vode z manjšimi betonskimi stopničkami, postavitev koša za smeti in klopi za posedanje.

Koprčani so veliko glasov namenili tudi ureditvi dostopa do kopališča Oblakovec ob reki Rižani.

184 projektov je izpolnjevalo pogoje

Med 184 projekti, ki so izpolnjevali pogoje in so jih uvrstili na glasovanje, so občani podprli 70 predlogov v skupni vrednosti 949.936 evrov. V koprski občini ugotavljajo, da je bilo letos bistveno več zanimanja za sodelovanje v projektu Predlagam - odločam, saj se je za glasovanje odločilo 4154 občanov, skupno število glasov je doseglo številko 18.182.

Za primerjavo: lani so občani glasovali o 147 predlogih, na koncu so jih izbrali 36, o njih pa je glasovalo nekaj manj kot 1800 občanov, za izvajanje participativnega proračuna pa so v občini zagotovili 480.000 evrov.

Med zanimivejšimi in posebnimi projekti, ki jih bodo prav tako uvrstili v proračun, najdemo še ureditev gnezdišča za labode na Bonifiki.

Bolje organizirane manjše skupnosti

“Koprčani smo ponovno dokazali, da demokracijo jemljemo resno. Zgodba projekta Predlagam - odločam se nadgrajuje in nadaljuje, ljudje ga dojemajo kot dobrega. Mislim, da smo na pravi poti,” je prepričan koprski župan Aleš Bržan.

Predsednik komisije za participativni proračun Borut Jerman meni, da so ljudje usvojili koncept participativnosti, projekti so bili po njegovem prepričanju bolje zasnovani in bodo izvedeni. “Tako kot lani so se tudi letos precej bolje organizirale in angažirale manjše skupnosti,” ugotavlja.

Med zanimivejšimi in posebnimi projekti, ki jih bodo prav tako uvrstili v proračun, najdemo še ureditev gnezdišča za labode na Bonifiki, ureditev počivališča s platojem in klopco na ovinku ulice Za gradom, postavitev foto točke na razgledni ploščadi v Marezigah, pa letni kino v Semedeli na parkirišču pred stavbo KS.


Najbolj brano