Končno pitna voda tudi v Abitante

Prebivalci oddaljenih Abitantov, vasi globoko v koprskem zaledju, bodo končno dobili vodovodno omrežje. Nanj čakajo že desetletja dolgo, do zdaj pa so jim najosnovnejšo dobrino vozili v cisternah.

Do začetka prihodnjega leta bodo v Abitantih dobili 1700 metrov 
javnega vodovoda, dočakali pa so tudi avtobusno čakalnico z 
nadstreškom   v bližini zaselkov  Kaline in Stara Mandrija.     Foto: Nataša Hlaj
Do začetka prihodnjega leta bodo v Abitantih dobili 1700 metrov javnega vodovoda, dočakali pa so tudi avtobusno čakalnico z nadstreškom v bližini zaselkov Kaline in Stara Mandrija.  Foto: Nataša Hlaj

ABITANTI > V Abitantih, tik ob državni meji s Hrvaško, občasno živi pet družin, pet pa jih je v vasi stalno prijavljenih. Nekaj družin naseljuje še bližnja zaselka Kaline in Stara Mandrija. Novica, da bo končno tudi na odročno podeželje pritekla pitna voda, kar bo dvignilo kakovost bivanja v teh krajih, jih je zelo razveselila.

Martin Perič, ki se v Abitantih ukvarja s kmetijstvom in vzrejo boškarinov, ocenjuje, da bo zgrajen vodovod marsikoga prepričal v obnovo hiše v Abitantih. Foto: Nataša Hlaj

Od kod ime vasi?

V knjigi Alberta Pucerja Popotovanje po Slovenski Istri izvemo, da ime Abitanti izhaja iz latinske besede Habitatores oziroma Habitanti (it. abitanti), v pomenu prebivalci oziroma prišleki. Kraj naj bi namreč Benečani naselili s prišleki iz Dalmacije in Bosne, ki so v 16. stoletju od tam bežali pred Turki.

Naložba s številnimi pozitivnimi učinki

Eden takih je tudi Martin Perič, ki se ukvarja s kmetijstvom in vzrejo boškarinov. “Končno! To bo za seboj potegnilo tudi številne pozitivne učinke. Najmanj trije so se odločili, da bodo obnovili svoje hiše, o čemer do zdaj niso razmišljali, ker v vasi ni bilo osnovne komunalne infrastrukture. Zadovoljni smo, da so občina, krajevna skupnost in Rižanski vodovod držali besedo,” pravi Perič.

Upa, da bodo v prihodnjih letih poskrbeli še za asfaltiranje ceste, medtem ko so se zdaj dogovorili za ureditev avtobusne čakalnice z nadstreškom v bližini zaselkov Kaline in Stara Mandrija, kjer je doma nekaj šoloobveznih otrok.

V najboljših časih, pred vojno, je v Abitantih živelo kar 21 družin oziroma 150 ljudi.

Gracijan Perič (foto: Alenka Penjak)

Začetnik trenda vrnitve v domačo vas je sicer Martinov oče, Gracijan. Za cilj si je zadal obnoviti mogočno kamnito domačijo Grondali, kjer bo v prihodnje zagnal turistično dejavnost. Kako so do zdaj shajali brez vodovoda, nas zanima. “V vasi je sicer 14 štirn. Smo si pa skupaj s prvimi sosedi zgradili okrog 44 kubičnih metrov veliko zajetje, kamor smo speljali deževnico, čeprav so nam vodo največkrat pripeljali kar v cisterni,” pravi Perič. Strošek prevoza je plačal Rižanski vodovod, količino vode pa je poravnal vsak sam.

190.000

evrov je vredna naložba za gradnjo vodovoda v Abitantih in dela v Gradinu

V Abitantih je 14 “štirn” (vodnjakov), ki so v preteklosti vas oskrbovale z vodo. Foto: Nataša Hlaj

Tlak v Gradinu je bil predpogoj za vodovod

V Rižanskem vodovodu napovedujejo, da bodo do konca leta oziroma najkasneje v začetku prihodnjega leta v Abitante pripeljali javni vodovod, ki se bo napajal prek vodohrana v Gradinu. Tega so obnovili in vgradili hidroforno postajo za povečanje tlaka v vodovodnem sistemu.

“S tem smo na hišnih vodovodnih priključkih zagotovili tudi vaščanom Gradina primernejši tlak, ki je prej bil prešibek in je povzročal velike težave pri dobavi vode, zlasti v višjih nadstropjih. Povečanje tlaka v vodovodnem sistemu pa je bil tudi pogoj za začetek gradnje vodovoda v Abitante,” pojasnjujejo v Rižanskem vodovodu.

Foto: Nataša Hlaj

Uredili bodo 1700 metrov vodovoda. V vasi bodo uredili več kot deset hišnih priključkov in nekaj kmetijskih priključkov za namakanje in živino. Celotna naložba je vredna približno 190.000 evrov, od tega so za gradnjo cevovoda namenili 110.000 evrov, za hidroforno postajo in predelave v vodohranu Gradin, ki so jih izvedli v zadnjih dveh letih, pa so zagotovili še približno 80.000 evrov.

Foto: Nataša Hlaj

Kdaj pa bodo neoporečno vodo dočakali tudi v Dvorih pri Movražu, kjer je voda večkrat ocenjena kot neprimerna za pitje, zato v koprski občini krajanom svetujejo obvezno prekuhavanje? V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da bodo prihodnje leto tam sklenili dela in zgradili javni vodovod ter uredili vodohran.


Najbolj brano