Nasip bo varoval ljudi in premoženje pred reko Vipavo

Po kar dveh večjih poplavah Vipave leta 2010 in 2012 je del Prvačine zdaj varnejši pred visokimi vodami reke. Ali naj bi vsaj bil. Temu služi nadgrajeni nasip na robu vasi, ki je hkrati del širšega projekta za zaščito pred poplavami Visfrim. Na zahodu Prvačine pa poplavljanje skušajo preprečiti s sanacijo kanalov.

 Foto: Ambrož Sardoč
Foto: Ambrož Sardoč

PRVAČINA > Hiše na vzhodnem robu Prvačine in bližnje obdelane površine pred poplavljanjem reke Vipave končno varuje višji nasip od dosedanjega. Dolg je približno 300 metrov, visok do štiri metre in je urejen tik ob strugi reke, na kraku med Prvačino in Dornberkom. Predstavniki države in novogoriške mestne občine z županom Klemnom Miklavičem na čelu so ga uradno predali namenu danes, osem let po najhujši poplavi Vipave v zadnjem obdobju.

“Z nasipom naj bi bila varnost pred to naravno nesrečo zagotovljena. Hkrati gre za del širšega pristopa k odnosu z naravo, z vodotoki, ki so tudi naše bogastvo in je treba s tem celovito ravnati,” je svoje misli strnil Miklavič. Izpostavil je, da bomo morali prej ali slej spremeniti način življenja, postati bolj odgovorni do narave, če si ne želimo novih katastrof.

Odkopali so naplavine in zvišali nasip

Kot rečeno je večja naravna nesreča, ki jo je naredila Vipava, narasla po obilnem dežju, nazadnje prizadela spodnjo Vipavsko dolino leta 2012. Blatna voda je poleg dela Prvačine zalila tudi dele Renč, Bukovice, Bilj in Mirna ter seveda polja v okolici. Prvačkovci so opozarjali, da bi potrebovali boljše nasipe ob reki. Prek civilne zaščite je občina zasilno zvišala nasip vzdolž struge med Prvačino in Dornberkom. In zdaj ga je država uredila bolj celovito.

(foto: Ambrož Sardoč)

Vodja koncesijske javne službe za porečje Soče pri upravljalcu vodotokov Hidrotehniku Silvana Batič je opisala, kaj so naredili: “Odpeljali smo 3500 kubičnih metrov naplavin iz struge Vipave in nadgradili nasip, da pred vodo brani sedem stanovanjskih in več gospodarskih objektov v Prvačini.” Nasip je zdaj utrjen s kamni, urejen pa je tako, da Vipava ne bi bolj poplavljala na svojem nasprotnem bregu, pod naseljem Draga pri Dornberku. Za ta namen so odprli doslej zasuti lok cestnega mosta južno od nasipa. Vse je izvajal Hidrotehnik letos spomladi, naložba je ovrednotena na 360.000 evrov.

Predsednik Krajevne skupnosti Prvačina Silvan Saksida je z ureditvijo nasipa zadovoljen, hkrati upa, da bo vsaj omilila poplavljanje na zahodu Prvačine, kjer pa zaliva zlasti deževnica. “V KS smo k temu resno pristopili in z denarjem iz proračuna kar nekaj naredili za sanacijo kanalov. Manjka nam še malenkost, da bi tudi tam v veliki meri zmanjšali možnost poplav in s tem preprečili škodo predvsem na kmetijskih zemljiščih,” je povedal Saksida.

Dolino naj bi celovito zaščitili pred Vipavo

O projektu Visfrim in varovanju pred poplavami na Vipavskem širše pa je spregovoril Leon Gosar z direkcije za vode. V okviru Visfrima so predvidene štiri naložbe, in tri že udejanjajo. Nasip so končali najprej. Tudi prva faza zidu ob reki v Grapcu pri Mirnu je del istega projekta, cilj pa je med drugim izdelati karte poplavne ogroženosti na podlagi hidravličnega modeliranja, skupaj s sosedi v Italiji.

“V projektu Vipava - Natura se je prvič izdelala hidrološka študija za vse porečje Vipave,” je povedal Gosar. In na tej podlagi bo mogoče narediti celovito hidravlično študijo in predvideti primere ukrepe za ustrezno poplavno varnost po vsej dolini. Vzporedno država čaka na dodelitev kohezijskega denarja za ureditev varovanja pred poplavljanjem Vrtojbice in Bele, kar zatem vpliva na razmere na Vipavi.


Najbolj brano