Nadzorna točka na mejnem prehodu Robič spet odprta

Na nekdanjem mednarodnem mejnem prehodu Robič je danes znova deluje nadzorna točka za izstop in vstop v Italijo. Odprta bo od 5. do 23. ure, delovni čas pa se glede na oceno ogroženosti in drugih objektivnih vzrokov lahko spremeni. Nadzor na njej bo tako kot na ostalih točkah na slovensko-italijanski meji izvajala policija.

Na nekdanjem mednarodnem mejnem prehodu Robič znova 
deluje nadzorna točka za izstop in vstop v Italijo. Zaprli so jo 19. 
marca. Foto: Neva Blazetič
Na nekdanjem mednarodnem mejnem prehodu Robič znova deluje nadzorna točka za izstop in vstop v Italijo. Zaprli so jo 19. marca. Foto: Neva Blazetič

KOBARID > "Prehod preko kontrolne točke na Robiču je omogočen izključno občankam in občanom posoških občin in predstavnikom podjetij, ki delajo v Italiji in je njihov izstop oziroma vstop nujen zaradi poslovne in humanitarne dejavnosti," je opozoril župan Občine Kobarid Marko Matajurc.

Kot je župan danes še povedal, morajo imeti vsi, ki prestopijo državno mejo, pri sebi potrdilo, s katerim na zahtevo uradne osebe izkažejo razlog za izstop oziroma vstop v državo.

Povedal je, da lahko občani Kobarida in Tolmina potrdilo dobijo pri policiji na sami kontrolni točki ali zanj zaprosijo na svoji občini. Občani bovške občine pa lahko dobijo potrdilo le na svoji občini.

"Ministrstvo za notranje zadeve je tokrat zelo hitro odreagiralo in zato se mu zahvaljujem. Z ministrom Hojsom sva se slišala po telefonu, ko se je osebno zavzel za hitro rešitev tega problema, nato pa smo se na sestanku s Policijsko upravo Nova Gorica dogovorili o sistemu delovanja in vsega, kar je bilo potrebno, da smo to zelo hitro izpeljali," je dodal Matajurc.

Vlada je točki na Robiču in v Ratečah ukinila s spremembo odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo iz Italije zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa prejšnji teden. Preko tega mejnega prehoda se dnevno iz Posočja v Italijo vozi preko 100 ljudi, ki so tam zaposleni, prav tako jo uporablja posoško gospodarstvo, ki sodeluje z različnimi podjetji v sosednji državi.

Do najbližje kontrolne točke, to je Vrtojbe pri Novi Gorici, so morali iz Bovca prevoziti skoraj 100 kilometrov. Na delo bi se morali tako nekateri voziti tudi do 200 kilometrov več kot dotlej, kar je bilo za mnoge nesprejemljivo.


Najbolj brano