Na covidnem oddelku šempetrske bolnišnice skoraj izključno necepljeni bolniki

Čeprav v bolnišnici še ne čutijo slabšanja epidemiološke slike, se na to pripravljajo. Vrh petega vala naj bi bil konec meseca. Okrepili so testiranje, bojijo se tudi pomanjkanja osebja, ki bi zaradi višje sile moralo ostati doma.

Na covidnem oddelku šempetrske bolnišnice trenutno zdravijo 31 
bolnikov, med njimi sta le dva cepljena proti covidu-19 in to brez 
poživitvenega odmerka. Foto: Rosana Rijavec
Na covidnem oddelku šempetrske bolnišnice trenutno zdravijo 31 bolnikov, med njimi sta le dva cepljena proti covidu-19 in to brez poživitvenega odmerka. Foto: Rosana Rijavec

ŠEMPETER PRI GORICI > Čeprav se epidemiološka slika na Goriškem slabša, tega v šempetrski bolnišnici še ne čutijo. “Na covidnem oddelku zdravimo 31 bolnikov, od tega šest v intenzivni enoti,” pravi strokovna direktorica Dunja Savnik Winkler, ki dodaja, da sta na covidnem oddelku le dva dvakrat cepljena pacienta, ostali so necepljeni. Najmlajši ima 39 let, v intenzivni enoti pa 52 let. V četrtem valu je bila smrtnost višja, potek bolezni bolj agresiven, takrat so zdravili skupno 450 covidnih bolnikov. Zaradi porasta okužb v začetku letošnjega leta pa v bolnišnici pričakujejo, da bo sredi januarja spet več ljudi potrebovalo zdravljenje. Zato so v pripravljenosti.

Omikron v novogoriškem domu
V Domu upokojencev Nova Gorica so zaznali sedem primerov okužbe s koronavirusom, zaradi česar so že v torek ustavili obiske ter začeli z vsemi potrebnimi protokoli. Po analizi vzorcev naj bi se izkazalo, da so vsaj štirje stanovalci okuženi z različico omikron.

“Z ministrstvom se sestajamo vsakih 48 ur, do konca tega tedna kapacitet ne bomo spreminjali. Pri nas ostaja 30 navadnih in 9 intenzivnih postelj,” pravi strokovna direktorica. Ker se pričakuje porast obolevnosti, se bojijo, da to lahko zdesetka število zaposlenih, ki bodo morali ostati doma zaradi varstva ali nege otroka. “To bo zelo prizadelo delo v bolnišnici,” meni. Da bi ublažili pomanjkanje, bodo zaposleni, ki bodo prišli v rizični stik, a bodo brez simptomov, ostali v službi. “Treba bo še bolj zaostriti zaščitne ukrepe glede bolnišničnih okužb,” dodaja.

Med drugim so zaradi omikrona okrepili presejalno testiranje, točka bo delala tudi ob sobotah in nedeljah. “K sreči že nekaj tednov ni bilo vdora okužb v bele oddelke, kar je rezultat testiranj. Ob sprejemu so vsi pacienti testirani, tudi če izpolnjujejo pogoj P ali C, redno jih testiramo, da bi čim prej odkrili morebitnega pozitivnega in ga dali v izolacijo,” poudarja.

Zaradi covida so ostale dejavnosti še vedno zelo okrnjene. “Tam, kjer je najbolj nujno, teče delo nemoteno, ostalo bo moralo počakati še nekaj mesecev. Vrh obolevnosti se pričakuje čez tri tedne, intenzivno zdravljenje še kakih 10 dni. Ne vidim še tako blizu konca, menim, da bomo že v pomladi, ko bomo imeli covid dejavnost še odprto,” ni najbolj optimistična.


Najbolj brano