Kupci izpraznili skladišča Tika Kobarid

Večje povpraševanje po medicinskih pripomočkih za enkratno uporabo kobariškemu Tiku daje še dodatni zalet. Ne samo da so prodali vse zaloge, ampak komaj dohajajo naročila. Zaradi velikega povpraševanja so na proizvodnih linijah začasno uvedli tudi štiri delovne sobote.

Zaradi  velikega povpraševanja  so v Tiku začasno uvedli štiri 
delovne sobote. Foto: Neva Blazetič
Zaradi velikega povpraševanja so v Tiku začasno uvedli štiri delovne sobote. Foto: Neva Blazetič

KOBARID > Kobariški Tik ima proizvodne zmogljivosti zasedene vse do konca leta. “Delamo tako rekoč brez predaha, komaj dohajamo povpraševanje,” pravi direktorica Petra Borovinšek. Začasno so uvedli tudi štiri delovne sobote (dopoldne in popoldne).

Marca rekordna prodaja, tolikšna, kot je stala zadnja naložba

Marec jim je prinesel rekordno prodajo. Konec lanskega leta so uredili dodatnih 450 kvadratnih metrov čistih proizvodnih prostorov, ki bodo družbi omogočili rast in razvoj. Skupna vrednost investicije je znašala več kot 800.000 evrov.

800.000 evrov je znašala prodaja marca in s tem kar za 52 odstotkov prehitela mesečni plan

Za podjetje, ki je leta 2018 imelo 150.000 evrov izgube, je to kar velik zalogaj. Toda v Tiku so toliko, kot je znašla ta investicija, prodali samo marca in s tem za več kot polovico presegli mesečni načrt. Tudi aprila so prehiteli načrte, tokrat za devet odstotkov.

Kupci izpraznili skladišča

Povpraševanje po njihovih izdelkih seveda močno poganja pandemija koronavirusne bolezni. V Tiku izdelujejo tudi aspiracijske katetre - te v bolnišnicah uporabljajo za izsesavanje izločkov, ki bolnikom otežujejo normalno dihanje. Po teh katetrih in drugih medicinskih pripomočkih je veliko povpraševanja.

Petra Borovinšek, direktorica Tika

“Ko vidijo, da je, na primer, za strojem samo ena delavka namesto običajnih dveh, kar samoiniciativno vskočijo na pomoč organizacijske ali tehnične vodje in jo malo razbremenijo. Lepo je videti to solidarnost med sodelavci.”

“Naša skladišča so tako rekoč prazna, kar se redko vidi. Kupci so v marcu pokupili vse. Slovenski distributerji medicinskih pripomočkov so si povečali zaloge, dobili smo tudi dodatno naročilo iz Italije,” pojasnjuje Petra Borovinšek, ki je vodenje Tika prevzela septembra 2018 in hitro izpeljala preobrat v poslovanju. Lani je tako podjetje po več letih izgube ustvarilo čisti dobiček.

Tovornjak iz Lombardije doslej ni zamudil

Ob razmahu epidemije v Italiji so se v Tiku bali morebitnih zamud pri dobavah materiala ter sterilizaciji izdelkov; sterilizacijo v Kobaridu izdelanih pripomočkov opravijo v Lombardiji, ki je najbolj prizadeto območje v sosednji državi. Na srečo pa tovornjak s pripomočki vozi po uveljavljenem ritmu in doslej ni zamudil niti en dan.

Solidarnost med sodelavci

Za to vrsto proizvodnje v tako imenovanih čistih prostorih je že sicer ključna brezhibna čistoča - s poudarkom na omejitvi kontaminacije s prahom in mikrobi. Epidemija je seveda vnesla nekaj sprememb v njihovo poslovanje, a za zaposlene, vajene spoštovanja posebnih standardov in zahtev, to ni kdove kaj posebnega. Ukrepe so seveda še nadgradili.

“Res pa smo delavcem polagali na srce, naj nikakor ne pridejo v službo, če se slabo počutijo oziroma imajo vročino. Nočemo tvegati, še zamisliti si ne morem, kaj bi bilo, če bi imeli pri nas okužbo, ” pravi Borovinškova in dodaja, da je med zaposlenimi v tem težkem obdobju kljub veliki obremenjenosti tudi veliko pripravljenosti pomagati: “Ko vidijo, da je, na primer, za strojem samo ena delavka namesto običajnih dveh, kar samoiniciativno vskočijo na pomoč organizacijske ali tehnične vodje in jo malo razbremenijo. Lepo je videti to solidarnost med sodelavci.”

Direktorica Tika sicer pozdravlja vladno odločitev o nagradi, ki jo dobijo tisti, ki so v teh mesecih delali, a hkrati meni, da bi morali pri nagrajevanju ločevati delo v proizvodnji in neposredno povezano z njo ter delo od doma. Zavzema se za to, da bi šla ta nagrada v roke tistim, ki si dela od doma zaradi narave procesa ne morejo privoščiti. “Ravno ti delavci so zdaj najbolj obremenjeni, zato jih ne smemo dati v isti žakelj,” pravi Borovinškova.


Najbolj brano