Cen pavšalov za rafte ne bodo znižali

Čeprav so se v minulih dneh gostje začeli vračati na Sočo, so v domačih podjetjih, ki se ukvarjajo z raftingom, v negotovosti. Župane so zaprosili, da bi jim prepolovili cene pavšalov oziroma letnih kart. A ti se o tem niso uskladili, sami cen naj niti ne bi mogli znižati. Zato te ostajajo enake.

Zaradi negotove sezone je GIZ predlagal znižanje pavšalov, a se 
župani o tem niso uskladili.  Foto: Leo Caharija
Zaradi negotove sezone je GIZ predlagal znižanje pavšalov, a se župani o tem niso uskladili.  Foto: Leo Caharija

POSOČJE > Športni turizem na Soči, na čelu s kajakaštvom in raftingom, je eden od največjih magnetov, ki poleti v Posočje pripelje turiste iz vse Evrope. Letos so zaradi epidemije in negotovosti glede tega, v kolikšni meri se bo ta ponovila, že zamaknili začetek sezone. Gostje, ki se podajajo na Sočo, zdaj sicer prihajajo, a je velika neznanka, kako bo šlo v naprej. Zaradi nastalih razmer so v Gospodarskem interesnem združenju (GIZ) raftarjev Dolina Soče zaprosili občine za pomoč.

Kot je povedal predsednik GIZ Adis Hrovat, so župane posoških občin zaprosili, da bi pavšal in letno karto za domače agencije (zdaj znašajo 2500 evrov na sezono) znižali za polovico. O pobudi so pred kratkim razpravljali vsi trije župani in direktorji občinskih uprav, a do dogovora o znižanju ni prišlo. Bovški župan Valter Mlekuž sicer vztraja pri znižanju. Kot je dejal, ne nujno za 50 odstotkov, a pomembno se mu zdi, da bi z znižanjem “pokazali dobro voljo, da hočemo pomagati našim ljudem.” Negotovost, kakšna bo sezona, je velika, če gostov ne bo, bodo podjetja v težavah in bodo tudi pavšal zelo težko plačala, je prepričan.

Pri morebitnem znižanju je ovira tudi to, kako ga izvesti. Kobariški župan Marko Matajurc pravi, da župani niso pristojni za spreminjanje cen. Če bi hoteli te znižati, bi morali spremeniti odlok o plovnosti, tega pa bi morali potrditi vsi trije občinski sveti. Že lani je Matajurc sicer dal pobudo, da bi po mnenju mnogih prenizke cene plovbe po Soči zvišali. Denar, ki se s pristojbinami nabere, namreč ne zadostuje za urejanje dostopnih mest, je opozarjal Matajurc. A župani in občinski sveti se o tem niso uskladili.


Najbolj brano