V Brdih bi se namakala evropska smetana

Briški župan Franc Mužič in predstavnik investicijskega sklada Private Value Capital Management Andrea Accattino sta danes podpisala pismo o nameri za Terme Brda, ki so zdaj zasnovane kot nekakšna vas dobrega počutja in naj bi pritegnile tudi petičneže. Sklad naj bi financiral projekt, vendar bo najprej preverjal, ali se to splača, je napovedal Accattino.

Danes sta si v roke segla Andrea Accattino in Franc Mužič.
Danes sta si v roke segla Andrea Accattino in Franc Mužič. 

VIPOLŽE > Italijanski investicijski sklad Private Value Capital Management z glavnim sedežem v Švici, vendar tudi z enoto v Novi Gorici, je tisti, ki naj bi poskrbel za izgradnjo in upravljanje dolgo načrtovanega turističnega kompleksa Brd, umeščenega ob zdajšnji makadamski cesti med Medano in Fojano. Sklad se je danes k temu ohlapno zavezal s pismom o nameri, ki ga je v vilo Vipolže prišel podpisat njegov predstavnik Andrea Accattino. Sopodpisnik je bil v imenu Občine Brda župan Franc Mužič, s čimer je praktično dal besedo, da bodo investitorjem stali ob strani.

Sklad bo letos ocenil, ali je naložba smiselna

Kot razlaga Accattino, bo sklad, ki ima za zdaj v tej zgodbi vlogo potencialnega vlagatelja, “najprej ocenil projekt term.” To naj bi naredili do konca letošnjega leta, šele nato bo jasno, ali bodo sodelovali. “Ta projekt lahko izkoristi naraščanje turizma v Sloveniji in na Primorskem, ki je poleg tega obmejno območje in je morda zato v prednosti,” je rekel Accattino.

Kako do vode?

Kot je znano, je Mužič v tej zgodbi navedel že več načinov, kako za terme zagotoviti naravno toplo vodo. Zdaj kaže, da ne bi bilo treba vrtati celo tisoč metrov globoko, ker naj bi Brda ležala na podzemnih jezerih na različnih globinah. Za terme bo morda treba narediti “samo” vrtino 400, 500 metrov globoko na sami lokaciji, je prepričan.

Za zdaj ne zmore oceniti, kako uspešne bi lahko bile briške “toplice”, kot spodbudo pa dojema zanimanje politike, zlasti Občine Brda. Slednjo je posebej pohvalil Giuseppe Forlanelli, ki naj bi v tem projektu pletel mrežo stikov za pomoč do uspeha. Prav on je našel omenjeni sklad in verjame, da uspeh na koncu bo.

Po prvih ocenah naj bi naložba stala približno 50 milijonov evrov. Kako hitro se to utegne zgoditi, je odvisno tudi od birokratskih postopkov, pravi Forlanelli, ki hkrati upa na zagon projekta še letos. In Franc Mužič, ki o briških toplicah govori že petnajst let, če ne več, je kajpak še bolj optimističen: “Mislim, da so stvari dokaj daleč zapeljane in računamo, da se bodo začele konkretne aktivnosti v smeri realizacije.”

Vile, hotel, stanovanja

V Vidmu živeči arhitekt briških korenin Aleš Prinčič, ki je decembra 2017 briškim občinskim svetnikom predstavil zasnovo term, je danes povedal, da je v glavnem ni spreminjal, ampak je zasnovo le prilagodil. Naredil je različico s hotelom s 160 sobami, s 30 malimi vilami in 40 stanovanji za starejše.

“Kajti koncept te arhitekture je reinterpretacija stare vasi. In kaj ima vas: ima mlade, družine, starejše. Vsi ti se srečujejo na trgu, trg pa imamo tudi mi.” Kompleks naj bi namreč ponujal tudi dolgo promenado in razgledno ploščad v enem, vzdolž katere bodo razporejene trgovine in gostinski lokali, podobno, kot je bilo ob vaških trgih.

Še vedno je predviden razgledni stolp iz stekla in jekla z restavracijo na vrhu. Vile in stanovanja za starejše je Prinčič dodal, da bi kompleks živel ves čas in bil res vas. Te nepremičnine naj bi imele stalne stanovalce. Poleg treh vrst prenočišč ter središča dobrega počutja z več notranjimi in zunanjimi bazeni, savnami, masažnimi saloni in s podobnim pa naj bi se bilo mogoče med Medano in Fojano posluževati tudi zdravstvenih storitev za vzdrževanje zdravja.

To bi bila dodana vrednost. In vse skupaj naj bo pritegnilo predvsem premožnejše, petičneže, elito.


Najbolj brano