Rex fuscus, kralj temnega

V slovenski Istri uspeva pisana paleta različnih sort vinske trte, od zelo razširjenih do manj znanih in redkih. Nedvomno pa ima med njimi posebno mesto kralj - refošk, ki ne samo ohranja svoj sloves, temveč ga celo povečuje. Tudi po zaslugi vztrajnega dela vinogradnikov in vinarjev, ki čedalje bolj razumejo sorto, rastišče in vpliv podnebja in si tako drznejo z njim tudi izven “predpisanih smeri”.

Slovenska Istra, kolosalen okoliš vinorodne dežele Primorska. Območje, ki poteka od meje z Italijo pri Debelem rtiču, preko Izole, Pirana in Sečovelj, pa vse do meje s Hrvaško, zajema več kot 2200 hektarjev vinogradniških površin. Na tem območju, ki sodi v sredozemsko podnebje z nekaj celinskega vpliva, uspevajo različne sorte vinske trte; od mednarodno razširjenega cabernet sauvignona, merlota, shiraza, chardonnaya, rumenega muškata, malvazije in drugih, do nekoliko manj razširjenih ali celo neznanih sort, kot so cipro, pagadebiti, kanarjola, maločrn in druge.

Primat med njimi pa še vedno pripada udomačeni sorti, ki je našla prav posebno mesto na tem delu in ki si zaradi svoje raznolikosti in vsestranskosti zasluži dodatno pozornost: kralj temnega - refošk. Že od nekdaj.

Kralj Istre z bogato preteklostjo

Kako pomemben je omenjeni kralj za slovensko Istro in kakšno kulturno dediščino nosi s sabo, izvemo s pogledom v preteklost, natančneje v leto 1888. Takrat naj bi nastala legenda, o kateri se govori še danes. Avstro-ogrski cesar Franc Jožef in njegova žena Elizabeta Bavarska - Sissi sta potovala po Istri in se zaljubila v tamkajšnje vino. Ker sta bila nad regijo in vinom tako zelo navdušena, sta se odločila, da bosta istrske kraje še večkrat obiskala.

Z namenom zagotavljanja primerne potovalne kakovosti so že dve leti kasneje začeli graditi legendarno Parenzano, železnico, ki je povezala Trst s Porečem. Ker se je v okolici Kopra večkrat ustavljala na mestih, kjer so točili refošk, se je železnici reklo tudi “Vinska železnica”. Doprinos železnice k razvoju kraja je bil ogromen, pri sprejemu odločitve za postavitev infrastrukture pa je imel prste vmes prav refošk.

6. festival Refuscu Mundi potrdil vlogo refoška

Njemu v poklon je namenjen tudi festival Refuscu Mundi, čigar 6. izdaja se je pretekli konec tedna odvijala v Manziolijevi palači v Izoli. Na letošnjem festivalu je se je predstavljalo rekordno število razstavljavcev, kar 44. Okusiti je bilo mogoče različne stile in interpretacije refoška iz Hrvaške, Italije in Slovenije, in prav vsak razstavljalec je lahko postregel z nečim posebnim. Prijeten saden stil refoška brez vpliva lesa, poletno razigrani roseji, strukturni refoški z opaznim pridihom zorenja vina v leseni posodi, slajše oziroma sladke različice, večni izziv v obliki penečega vina in še kaj drugega se je našlo med pestro paleto vzorcev, ki so bili na voljo. Prav to je dokaz, kako vsestranska sorta je refošk.

Glede na število obiskovalcev lahko sklepamo, da sorta ne samo ohranja sloves, temveč se ta celo veča, seveda z vztrajnim delom vinogradnikov in vinarjev, ki čedalje bolj razumemo sorto, rastišče, vpliv podnebja in si drznemo narediti korake izven “predpisanih smeri”. Nekateri bolj, drugi manj, toda vsi z namenom raziskovati možnosti in dvigati ugled sorte.

Sedaj že dolgo ni več v ospredju količina, temveč kakovost. Tudi v Vinakopru se tega zavedamo in veliko pozornosti posvečamo tako pridelavi kot tudi predelavi grozdja in zorenju vina. Spremljamo trende vinogradniško-vinarske panoge in seveda tudi trende ter želje potrošnika. Slednji je pomemben dejavnik, saj že manjša sprememba v vedenju kupca lahko pomeni veliko spremembo za pridelovalca in obratno.

Odločitev za spremembe velikih pridelovalcev pa potrebujejo dobro mero premišljenega dela, predvsem pa vztrajnost in čas. Zadovoljiti okus posameznika, ki že več desetletij uživa v določenem stilu vina in hkrati pritegniti pozornost mlajše generacije, za zanimanje v to, kar refošk lahko ponudi, je izziv, ki smo si ga zadali. Zato bomo v kratkem poleg že prenovljenih podob vin iz linije Koper in peninskega programa trgu ponudili tudi osveženo podobo in vsebino našega najbolj prodajanega refoška. Kupcu želimo ponuditi sadno, sočno in hkrati uravnoteženo vino, z mehkimi tanini, ki hkrati ohranja in izraža sortni karakter. S tem se zgodba kralja temnega in Vinakopra nadaljuje.

ROK JAMNIK (enolog, Vinakoper)


Najbolj brano