Recept: Kobariški štruklji

Vsaka hiša, vsaka gospodinja, pa tudi kak gospod, ki rad kuha, ima svoj recept. Osnova vseh je paljeno oziroma parjeno testo, ki ga zamesimo iz 350 gramov moke prelite s 3 decilitri kropa, v katerem stopimo ščepec soli.

Dobro si je pomagati s kuhalnico, da se ne oparimo tudi sami, ne zgolj moka! Zgneteno testo damo na pomokan prt in pokrijemo s kuhinjsko krpo, da se ne zasuši. Za nadev potrebujemo 120 gramov mletih orehovih jedrc, pol decilitra mleka, 60 gramov rozin, žlico ali dve ruma, 80 gramov krušnih drobtin, 25 gramov masla, 40 gramov sladkorja, vrečko vanilijevega sladkorja, limonino lupinico, žličko mletega cimeta in še košček masla za preliv in sladkor za poprh.

Medtem ko testo počiva pripravimo nadev. Rozine namočimo v rumu, mleta orehova jedrca pa prevremo v mleku, ki ga nekateri dodano osladijo. V manjši ponvi stopimo maslo in na njem popražimo drobtine. Vse troje zmešamo, dodamo preostali sladkor, vaniljo, cimet in na drobno nasekljano limonino lupinico ter vdelamo v sočen, vendar ne preveč moker nadev.

Testo razpotegnemo v svaljek in narežemo na koščke, težke okrog 40 gramov. Ta recept bi moral zadostovati za 16 štrukljev, ki so tradicionalno manjši, kot jih običajno ponujajo v gostilnah! Koščke testa oblikujemo v podolgovate krpice, na katere polagamo v majhen svaljek oblikovan nadev. Testo spojimo tako, da dobimo na hrbtu grebenček, ki mu na sredi s prstom naredimo vdolbinico.

Kuhamo jih v slanem kropu na zmernem ognju. Enega za drugim jih polagamo v vodo, za katero je priporočljivo, da ostane tik pod vreliščem. Kuhani so, ko priplavajo na površje. Zabelimo jih s stopljenim maslom, lahko tudi z na maslu popraženimi drobtinicami, če želimo pretiravati pa jih posujemo še s kristalnim sladkorjem.

Recept povzemamo po knjigi Jedi na Goriškem, ki jo je uredila Slavica Plahuta, izdal pa Goriški muzej (2003).


Najbolj brano