Jagode za ljubezen

Krepko sem razmišljala, ali naj uporabim ta naslov. Trditev ni pretirana, saj imajo jagode vse, kar za uspešno ljubezen potrebujemo. Že stari rodovi so opazili, da jagode spominjajo na srce, zato so simbol blagodejnega vpliva na srce. In ker nam srce poskoči ob srečanju z ljubljeno osebo, so simbol ljubezni.

V starih časih so mnoga ljudstva verjela, da bo par srečno živel vse dni svojega življenja, če bo fant našel spojeni jagodi v eno, jo razdelil in pol dal svoji dragi ... Botanično natančno so jagode soplodja z veliko plodiči in grmičku ni ime jagoda, marveč - jagodnjak. Mi pa ne bomo komplicirali in bomo rekli kar - jagode.

Gojenje jagod ni težavno in je zato v načelu zelo donosno. Zato so razvili že nekaj tisoč sort vrtnih jagod po vsem svetu. Izvorna vrsta jagod pa je divja gozdna jagoda. Gozdne jagode so uživali že v kameni dobi, zelo čislali so jih stari Grki in Rimljani in jih že povezovali z ljubeznijo. Prepričani so bili, da jagode odpravljajo malodušje, omedlevico, vročino, okužbe grla, ledvične kamne in putiko. V 14. stoletju so v Franciji začeli divje gozdne jagode načrtno saditi po vrtovih. A vrtne jagode so nastale šele s križanjem med južnoameriškimi in severnoameriškimi vrstami jagod. Vzgojili so velike, debele, lepe vrtne jagode. So pa manj sočne in aromatične kot gozdne jagode.

Pravilo, da kupujemo bolj z očmi kot s pametjo, morda še najbolj velja za jagode, zato je komercialni učinek debelih vrtnih jagodah veliko večji. Drobnejše gozdne jagode imajo sorazmerno res več zdravilnih in hranilnih snovi, a vendar se nam ni treba odreči velikim okroglim, rdečim vrtnim jagodam. Tudi te imajo obilico zaščitnih antioksidativnih snovi.

Največ je kalija za dobro srce

Gozdne jagode vsebujejo od 80 do 90 odstotkov vode, manj kot odstotek beljakovin in maščob, dobro desetino glukoze, fruktoze in saharoze, nekaj celuloze in pektinov, organskih kislin, največ citronske, vinske in nekaj salicilne kisline, poleg je tudi ksilitol, nekaj sluzi, čreslovine in barvila. Med vitamini je največ vitamina C, sledijo vitamin B3, vitamin H ali biotin, vitamin B2, provitamin A, vitamin B1 ter folna kislina ali vitamin B9. Za zdravje so pomembne tudi rudninske snovi oziroma minerali. Največ je kalija za odlično srce, sledijo fosfor, natrij, kalcij, magnezij, mangan, železo in baker.

Vse to najdemo tudi v vrtnih jagodah, vendar vsebnosti posameznih sestavin veliko nihajo glede na lego rastišča, pedološko sestavo tal ter na količino svetlobe in sonca. Največ vitamina C je v jagodah, kjer sonce dolgo osvetljuje rastlino, ter tam, kjer so dnevi topli in noči zelo hladne. To je redkost med rastlinami.

Vsebujejo naravno viagro

Da so jagode za ljubezen, je odločilna sestava aminokislin. Arginin je pravcata naravna viagra, saj krepi število semenčic, krepi spolno slo in utrjuje erekcijo, histidin pa odpravlja žensko hladnost. Fenilalanin aktivira hormone za dobro voljo in srečo, glutaminska kislina je za boljšo koncentracijo, glicin aktivira osrednje živčevje, tirozin zmanjšuje utrujenost in preprečuje depresivnost, valin, prolin in serin poskrbijo za dobro kri, preprečujejo anemijo in spodbujajo vezavo železa v hemoglobinu.

K splošnemu počutju veliko prispevajo minerali. Nobeno drugo sadja nima toliko mangana kot jagode. Mangan je nujna sestavina presnovnih encimov, potrebuje ga tudi ščitnica, kot regulator energije v telesu. Vitamin C je nujen za vse procese in organe in imunski sistem. K temu pripomorejo tudi karotenoidi v jagodah. Folna kislina v jagodah pospešuje nastajanje krvi in rast celic. Deluje kot naravni antidepresiv, ker spodbuja nastanek hormonov sreče. Upoštevati moramo tudi sovplivno delovanje med vitamini in minerali, kar še povečuje končni pozitivni rezultat. V jagodah je elaginska kislina; ta zavira učinke estrogena in tako rast rakavih celic na dojkah in maternici. Zraven so tudi kvercetin, katehin in kemferol, vsi trije zoper raka in za dobro srce.

Pravi balzam za bolnike s putiko

Sveže stisnjen jagodni sok menda že v nekaj urah uniči povzročitelja tifusa, bakterijo Salmonelo. Jagode znižujejo količino homocisteina in zavirajo zlepljenje krvničk. Jagode odplavljajo zaloge sečne kisline v sklepih in tkivih, podobno kot češnje, zato je redno uživanje jagod pravi balzam za bolnike s putiko. Jagode so priporočljive za rekonvalescente, ki so slabotni in brez prave moči. Tisti, ki imajo težave z jetri, bi morali vsak dan pojesti vsaj en obrok jagod. V jagodah je polovica sladkorjev v obliki sadnega sladkorja, fruktoze, zato so jagode primerne tudi za sladkorne bolnike.

Pri gozdnih jagodah so zdravilni tudi listi in korenike. V listih so čreslovine, eterična olja s citralom, kvercitrin ali flavonski glikozid in njegov aglukon kvercetin. Zdravilna substanca v listih je fragarin. To je naravni antibiotik (phytoanticipin), ki hitro uničuje patogene bakterije, ki za svojo rast uporabljajo kisik. Hkrati fragarin izboljša prepustnost celičnih membran. Čaj iz jagodovih listov preprečuje nočno znojenje in pospešuje izločanje vode in je tudi čistilo za kri. Obkladki iz zmehčanih listov pospešujejo celjenje manjših ran.

Jagode odstranjujejo odpadne snovi iz telesa

Kaj pa alergije? Teh pravzaprav ni. Res pa je, da jagode pri ljudeh s pokvarjenimi prebavili povzročijo burno reakcijo, s katero jagode odstranjujejo odpadne snovi, ki se sicer niso mogle izločiti po običajni poti. Da to preprečimo, uredimo steno črevesja. Takoj pa pomaga, če jagode ponudimo s smetano.

In kaj reči za konec? Jagode so zapeljive, vroče, rdeče kot srce na krožniku ljubezni.


Najbolj brano