Vrsta inovativnih didaktičnih modelov in orodij

Od vstopa Slovenije v EU maja leta 2004 skupen primorski prostor, ki se razteza na slovensko-italijanskem čezmejnem območju, ne pozna več fizičnih ločnic. To večetnično in večjezično ozemlje, na katerem se prepletajo kulturne prvine različnih skupnosti, večinskih in manjšinskih, se danes nahaja v vrtincu geopolitičnih sprememb, ki prinašajo vrsto izzivov zlasti na področju čezmejnega povezovanja.

Partnerji in sodelavci projekta EDUKA2 Foto: Slori
Partnerji in sodelavci projekta EDUKA2 Foto: Slori

Evropski programi INTERREG že vrsto let spodbujajo procese družbene, gospodarske in kulturne integracije nekdanjih mejnih območij, v primorskem in širšem slovensko-italijanskem čezmejnem pasu pa so že prispevali k uspešni izvedbi številnih skupnih projektov.

Med tovrstne primere dobrih praks spada prav gotovo tudi projekt EDUKA2 Čezmejno upravljanje izobraževanja / Per una governance transfrontaliera dell'istruzione, ki ga je finančno podprl Program sodelovanja IINTERREG V-A Italija-Slovenija s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt se je izvajal med leti 2017 in 2019, njegov namen pa je bil krepiti čezmejno sodelovanje na področju izobraževanja z razvijanjem enotnih didaktičnih orodij in izobraževalnih modelov. Vodilni partner je bil Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), drugi partnerji pa so bili še Inštitut za narodnostna vprašanja (INV), Furlansko filološko društvo, Univerza v Novi Gorici, Univerza Ca' Foscari v Benetkah in Pedagoška Fakulteta Univerze na Primorskem.

Projekt je izhajal iz uspešne izkušnje njegovega predhodnika, projekta EDUKA, ki je temeljil na vzgajanju k različnosti in medkulturnosti različnih skupin študentov in dijakov na obeh straneh meje. Pilotna projektna izkušnja je pokazala odlične rezultate, hkrati pa je odkrila tudi nekatere strukturne šibkosti čezmejnega sodelovanja na področju izobraževanja. Zato so se na SLORI-ju odločili za prijavo novega projekta, ki je spodbujal predvsem strokovna srečanja in izmenjave, pa tudi pripravo inovativnih didaktičnih orodij. Izvedene dejavnosti in avtorsko gradivo so bili namenjeni šolam različnih stopenj na obeh straneh meje. Gre za 41 učnih enot v slovenskem, italijanskem in furlanskem jeziku, ki so uporabne pri različnih predmetih.

Pri evalvaciji uspešnosti in učinkovitosti projekta izstopajo - poleg strokovne kakovosti izvedenih dejavnosti in gradiv - predvsem impozantne številke. Pri projektu je namreč sodelovalo več kot 60 strokovnjakov, združenih v mrežo za čezmejno sodelovanje EDUKA2. Mrežo je sestavljalo 31 šol, tri univerze in trije raziskovalni inštituti, ki so obenem podpisniki Strateškega dokumenta o skupnih didaktičnih modelih. V sklopu projekta je bilo izvedenih 26 izobraževalnih srečanj na različnih univerzah in šolah v Italiji in Sloveniji, namenjenih prenosu znanj in širitvi zgoraj omenjenih didaktičnih modelov v šolska okolja.

V izobraževalni program je bilo vključenih 300 učiteljev in profesorjev. Na tej podlagi so raziskovalci, učitelji in profesorji, ki so sodelovali v projektu, oblikovali e-tečaje o čezmejni didaktiki, poučevanju slovenščine kot prvega jezika v Italiji, italijanščine kot prvega jezika v Sloveniji in tudi furlanščine, prav tako so se posvetili didaktiki jezikov v stiku in sosedskih jezikov.

Čezmejna delovna skupina raziskovalk in raziskovalcev je v posebnem sklopu oblikovala tudi orodja za podporo študentom in diplomantom pri postopkih priznavanja izobrazbe in poklicnih kvalifikacij, pridobljenih v sosednji državi. Izdelan je bil priročnik za študente, ki se odločajo za izobraževanje oziroma se že izobražujejo v sosednji državi, ter model za svetovanje in informiranje študentov. Skupni program usposabljanja je omogočil usposabljanje 25 strokovnih delavcev referatov za študente, vpisnih služb in kariernih centrov različnih univerz v obmejnem prostoru. Tri partnerske univerze so obenem podpisnice Strateškega dokumenta s smernicami za izvajanje podpore čezmejnim študentom in diplomantom na študentskih referatih in vpisnih službah.

Didaktično gradivo, e-tečaji za učitelje in orodja, namenjena čezmejnim študentom, so na voljo na spletni strani www.eduka2.eu.


Najbolj brano