Z radonom se ne gre šaliti

Naravnega radioaktivnega plina radona, razpadnega produkta v uranovi verigi, ne vidimo in ne vonjamo in ga zato podcenjujemo. Res je povsem nenevaren okrog nas, nakopičen v kletno pritličnih prostorih, v katere zmore skozi najmanjše špranje in v 14 odstotkih Slovenije pretirano, pa načenja zdravje.

Je plin, ki ga vdihnemo in izdihnemo. To pa ne velja za njegove kratkožive potomce. Ti se odlagajo v pljučno tkivo, sevajo in povzročijo desetino od vseh pljučnih rakov. Okrog 20.000 letno po Evropi, do 200 v Sloveniji. Ker je to veliko, predvsem pa zato, ker se da proti radonu relativno poceni ukrepati, si za to zdravstveno osveščeni tudi prizadevajo.

Že pri mejnih 300 Bq/m³ radona in osmih urah vsakodnevnega bivanja v prostoru je proti radonu potrebno ukrepati.

Slovenija je leta 2018 zadnji hip uresničila pet let staro evropsko direktivo in sprejela uredbo o radonskem programu. Zaradi novih spoznanj o škodljivosti radona je znižala mejno vrednost razpadov plina v sekundi iz prejšnjih 400 v bivalnih in tisoč v delovnih okoljih na poprečnih 300 bekerelov na m³ zraka letno v obojih.

Že pri tej vrednosti plina in osmih urah bivanja v prostoru letna doza sevanja preseže vrednost (6,5 mili sievertov), pri kateri uredba predpisuje ukrepanje. V Sloveniji, z izjemo šol in vrtcev, se na ukrepe požvižgamo. Navkljub temu da so nam od uredbe dalje na voljo vse informacije, kako se spoprijeti z nevidnim ubijalcem, ljudem na ogroženih območjih brezplačne meritve, nasveti za sanacijo in priporočila za novogradnje radon ostaja ena zadnjih skrbi prebivalstva in delovnih okolij.

Na kraških tleh, kjer je največ obremenjenih območij, a imajo naravnega zaveznika v prevetrenosti, je to morda še razumljivo. Tudi sicer zračenje običajno reši tretjino problema. Na žgalnih ostankih rud z uranom zgrajeni Idriji, kjer v stanovanjih namerijo večkrat presežene vrednosti radona nad dovoljenimi, pa je zatiskanje oči nedopustno. Nedopustne so tudi energetske sanacije objektov, ki z zatesnitvijo prostorov brez sanacij talnih plošč, poslabšujejo razmere.

V osveščenih državah ni mogoče dobiti gradbenega dovoljenja brez proti radonske zaščite temeljnih plošč. Tudi drugi ukrepi niso dragi. Le zavedati se je potrebno, da radon in z njim presežno število rakov kot v Idriji, nista šala.


Preberite še


Najbolj brano