Smučanje z virusom

U pravljalci smučišč so pred začetkom zime dvakrat v negotovosti. Naravnega snega ni, še na visokogorskem Kaninu 2300 metro visoko ga je le za vzorec. Temperature so spuščajo, kar omogoča delanje umetnega snega. Toda zaradi covid epidemije je v tem trenutku celotna dejavnost v krču. Skrbijo jih ukrepi, ki jih še ni. Navodila, kako bo z letošnjo sezono, naj bi žičničarji prejeli šele proti koncu novembra. Tako so jim vsaj obljubili.

Ker je bila lanska zimska sezona slaba, najprej brez snega nato pa je udaril virus in so morali smučišča zapreti, se je večina upravljavcev znašla v rdečih številkah. Izpad je znašal med 40 in 50 odstotki. Tudi poleti je bilo gostov manj, ker tujcev skoraj ni bilo. Zato žičničarji sezono potrebujejo, smučarji se je veselijo. Ne glede na zapletene okoliščine ne razmišljajo oziroma nočejo pomisliti, da bi odpadla. Nanjo so se skrbno pripravili. Vzdrževalna dela zaključujejo tudi s pomočjo 600.000 evrov premostitvenega državnega denarja iz četrtega korona paketa. V predprodaji sezonske karte ponujajo s covidno garancijo za primer, če bi sezona trajala manj kot 70 dni. Prvi del je bil soliden, a ko se je virus začel hitro širiti, so postali smučarji pri nakupu zadržani.

Na Kaninu, kjer so maja smučali v času epidemije, ob upoštevanju vseh ukrepov niso zaznali težav.

Upravljavci upajo in čakajo na sprostitev ukrepov s ponovnim zagonom javnega prometa in dovoljenjem gibanja med občinami. Združenje žičničarjev je v imenu vseh upravljavcev smučišč na NIJZ naslovilo predlog priporočil za preprečevanje okužb s covidom-19, kakršna veljajo tudi v tujini. Zelo težko pričakujejo navodila. Ocenjujejo, da je možnost okužbe na samem smučišču majhna, ker se smučarji že sicer s šali zavarujejo pred mrazom, bolj problematične so restavracije. Zato jih ponekod, denimo na Krvavcu, širijo, na Kaninu načrtujejo pulte na prostem. V restavraciji Alpska perla v smučarskem centru Cerkno nameščajo pleksi steklo, ponekod razširjajo terase. Hrano bo treba odnesti, ker samopostrežnega načina ne bo. Upravljavci napovedujejo, da bodo vrste pred žičnicami ublažili s podaljševanjem obratovalnega časa. Večjih dogodkov in zabav ne bo.

Na Kaninu, kjer so maja smučali v času epidemije, ob upoštevanju vseh ukrepov niso zaznali težav, enako je bilo med poletnim obratovanjem.


Preberite še


Najbolj brano