Polno korito in drobtinice

Revizijsko poročilo računskega sodišča glede učinkovitosti nabav zaščitne in medicinske opreme za obvladovanje širjenja novega koronavirusa ni prineslo prav velikih presenečenj. Vsebina je bila, vsaj v grobem, že znana. Po oceni računskega sodišča vlada, tri ministrstva (zdravstveno, gospodarsko in obrambno) ter zavod za blagovne rezerve niso bili prav učinkoviti pri nabavah, vprašljiva je tudi transparentnost postopkov. Računsko sodišče je vladi in zavodu naložilo popravljalne ukrepe, vendar ti zadev za nazaj ne morejo kaj dosti spremeniti. Problem, s katerim se je soočilo računsko sodišče, je sistemske narave in posledica dolgoletnega zamujanja.

Država - ne le ta ali prejšnja vlada - bi morala že zdavnaj poskrbeti za morebitne “črne scenarije”, imeti dodelane protokole, kdo je za kaj pristojen in kdo lahko zapravlja naš denar v našem imenu, neodvisno od vsakokratne politične barve. V razmerah, ko so vsi pristojni za vse (ali vsaj mislijo, da so), pa se odgovornost mimogrede izgubi.

Od nekdaj so se vsi radi gnetli okoli zdravstvenega korita, najkrajšo pa so vedno povlekli tisti, ki so drobtine iz tega korita nujno potrebovali.

Pred enim letom običajen državljan ni mogel kupiti zaščitnih mask, ker jih preprosto ni bilo. In če so se že kje našle, so jih prodajali po vsaj desetkratni ceni od sedanje. “Junaki” ad hoc dobav so se radi nastavljali kameram, da so se pohvalili, kako jim je uspelo nekaj skoraj nemogočega. V državo so prišli dragi ventilatorji, ki jih zdravstveno osebje zaradi pomanjkljive opreme še zdaj ne more uporabljati.

Za dokup opreme po prvem valu epidemije ni bilo politične volje. Morda bi v drugem valu kakšen od teh aparatov prišel tudi prav. In morda bi bilo v zadnjem letu drugače, če bi naše zdravstvo epidemijo pričakalo bolje opremljeno in občutno manj odvisno od donacij ter dobre volje ljudi.

Smo se v zadnjem letu česa naučili? Državljani zagotovo, tisti, ki odločajo v našem imenu, pa ... Kako naj zdaj, na primer, razumemo, da nimamo toliko cepiva, kot bi ga lahko imeli? Ker ga je nekdo “pozabil” naročiti ali pa tega ni storil zaradi neke računice? Kdo? Če bi bili protokoli jasni, dvomov in vprašanj tudi v tem primeru ne bi bilo.

Revizijsko poročilo računskega sodišča ponovno opominja, da so se od nekdaj vsi radi gnetli okoli zdravstvenega korita, najkrajšo pa so vedno povlekli tisti, ki so drobtine iz tega korita nujno potrebovali.


Preberite še


Najbolj brano