Če je sedmica srečno število...

Naša epidemiološka slika tudi po več kot mesecu dni od zaostritve ukrepov ostaja zelo zaskrbljujoča, težko pričakovanega občutnejšega upada dnevnega števila okuženih in hospitaliziranih pa kar ni in ni, kar že psihološko učinkuje zelo slabo. Marsikaj je torej šlo narobe, ker se pri nas nekateri ljudje še vedno ne držijo, ali vsaj ne v zadostni meri, istih ukrepov, kot jih imajo sicer tudi druge države.

Podatki kažejo, da so bile pri zajezitvi oziroma omejevanju širjenja virusa uspešnejše tiste države, ki so ukrepale pravočasno, hitro, odločno, verodostojno. Kar naša ni - in bilanca je žal tragična. Zato je več kot očitno, da potrebujemo učinkovitejše in ciljne ukrepe ter njihovo dosledno izvajanje in upoštevanje. Gre za reševanje življenj, pa tudi za reševanje poglabljajoče se ekonomske in socialne krize. Postopno in previdno sproščanje ukrepov, kar bi morala biti dovolj dobra motivacija za maksimalno odgovornost, se bo namreč lahko začelo, ko bo v bolnišnicah vsaj nekaj rezerve za nove bolnike.

Ključno je, da ukrepi iz pkp7 pridejo hitro in v zadostni višini za najbolj prizadete panoge.

Šele odpiranje gospodarstva pa lahko obeta tudi počasen začetek izhoda iz krize. Zato si idealistično želimo, da bi se lahko štetje svežnjev protikoronskih ukrepov ustavilo pri številki sedem.

Dobro je, da osnutek pkp7 med drugim prinaša ukrepe za spodbudo uporabe hitrih testov, tudi sofinanciranje nakupa hitrih antigenskih testov, kar naj bi pospešilo njihovo uporabo tudi v gospodarstvu, potem ko smo z uvedbo hitrih testov v primerjavi z nekaterimi državami močno zamujali že v zdravstvu in socialnem varstvu. In potem ko zaostajamo, denimo za sosednjo Avstrijo, tudi pri uvajanju množičnega testiranja prebivalstva, kot kaže pa tudi pri načrtih za logistiko cepljenja prebivalstva. Prav cepljenje bo namreč ključno ne le za reševanje življenj, temveč tudi za reševanje delovnih mest, ki jih morajo dotlej dodatno zaščititi ukrepi iz pkp7, za katere je ključno, da pridejo hitro in v zadostni višini za najbolj prizadete panoge.

A vsaj glede predlogov zamrznitve minimalne plače in “prisilnega” upokojevanja ni pričakovati, da bi šla gladko skozi. Tako kot tudi ne edini predlog ministrstva za kulturo - o dodatni pomoči verskim uslužbencem, ne pa tudi ostalim kulturnim delavcem in ustanovam - kar ima, žal, zopet več opraviti z ideologijo kot z epidemijo.


Preberite še


Najbolj brano