Za nesrečo starša izvedela pet ur kasneje

Starša 10-letnega Jaše, ki je utonil v Soči pred tednom dni, sta danes na nekatere medije naslovila pismo. Opisala sta, da sta za smrt sina izvedela približno pet ur po nesreči in da sta se od njega poslovila šele dva dni po tragediji. Na policiji pojasnjujejo, da so postopki trajali več časa, na ministrstvu pa so socialni inšpekciji že predlagali nadzor nad ravnanjem centra za socialno delo.

  Starša 10-letnega dečka, ki je  utonil v Soči pred tednom dni, sta 
danes  na nekatere medije naslovila pismo. Foto: Leo Caharija
Starša 10-letnega dečka, ki je utonil v Soči pred tednom dni, sta danes na nekatere medije naslovila pismo. Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > “Ponesrečeni sin je še z dvema bratoma preživljal počitnice pri starih starših, midva pa sva bila doma v Ljubljani. Večina medijev je zmotno poročala, da sva kot starša bila pri nesreči prisotna,” sta zapisala Ana in Aljaž Šavli, nato pa izpostavila način delovanja CSD, policije in sistema po sami nesreči. “O nesreči sina, ki se je zgodila v torek, nas niso obvestili do poznega večera, saj so šele nekaj po 21. uri na vratih pozvonili kriminalisti in nas obvestili o tragediji, torej skoraj pet ur po nesreči.” Od ostalih dveh sinov, starih šest in 12 let, ki sta nesrečo videla, sta kasneje izvedela, da sta že takoj po nesreči prisotne prosila, naj obvestijo starše. “Tako prisotni policist kot delavke CSD jima kljub prošnjam obeh sinov tega niso omogočili,” sta še zapisala.

Danes so z novogoriške policijske uprave sporočili, da postopke ravnanja v primeru smrti določa pravilnik o pogojih in načinu opravljanja mrliško pregledne službe. “Starši pokojnega so bili o dogodku obveščeni ob 20.45 preko krajevno pristojne policijske enote na območju druge policijske uprave. Postopki iskanja, oživljanja in ugotavljanja identitete so trajali dalj časa, zato je prišlo do zamika pri obveščanju staršev pokojnega,” je dejal Dean Božnik, tiskovni predstavnik novogoriške policijske uprave.

“V trenutku, ko sva izvedela za grozljivo nesrečo, sva nemudoma želela priti v stik z otrokoma, ki sta bila po pričevanju ljubljanskih kriminalistov v oskrbi delavk CSD.” Kljub več poskusom klicev jima delavke CSD, kot sta zapisala, niso omogočile pogovora z otrokoma niti s starima staršema. “Na kraju je bila preko uslužbencev CSD severna Primorska zagotovljena psihosocialna pomoč odraslim osebam in otrokom,” je še potrdil Božnik.

“Nove in nove težave in bolečine”

Po prihodu v Novo Gorico sta takoj želela do ponesrečenega sina. Delavke CSD sta jima dejala, da je bil prepeljan v šempetrsko bolnišnico, kjer o tem niso imeli nobenih informacij. Nato so ju obvestili, da so sina prepeljali na ljubljanski inštitut za sodno medicino. “Ker sva čim prej želela priti do ponesrečenega sina, sva se takoj odpravila proti Ljubljani in po telefonu poskušala pridobiti informacije od inštituta za sodno medicino. Pri tem sva bila neuspešna, saj so nam rekli, da ni mogoče obiskati sina, ker ni prisotnega zdravnika.”

Naslednjega dne so jima na inštitutu svetovali, naj pokličeta na Žale, v sprejemni pisarni so jima popoldne razložili, da imajo določene postopke glede priprave pokojnikov ter nimajo dovolj prostora, da bi jima lahko omogočili slovo od sina še isti dan. “Ker sva bila zelo vztrajna pri svojih zahtevah, so nam Žale omogočile ogled v roku ene ure, ko sva končno le lahko prišla do svojega sina,” sta med drugim še zapisala in dodala: “Dogodek je za naju izjemno tragičen, grozljiv in ga še vedno ne moreva razumeti, kaj šele sprejeti, zato nama je toliko bolj nerazumljivo, kako so se stvari odvijale na tak način, in namesto, da bi nam vsi organi nudili pomoč, so nama in sinovoma na vsakem koraku povzročali nove in nove težave in dodatne bolečine.”

Ministrstvo za nadzor nad ravnanjem CSD

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so včeraj povedali, da so takoj po prejemu pisma socialni inšpekciji predlagali nadzor nad ravnanjem centra za socialno delo. “O vseh ugotovitvah bomo starša takoj tudi osebno seznanili. Prav tako bo o ugotovitvah seznanjena tudi javnost,” so sklenili. “Državni organi morajo biti ob za ljudi tako bolečih dogodkih še posebej pozorni, da poleg izvajanja svojih zakonskih nalog ohranijo in pokažejo tudi človečnost,” so poudarili na ministrstvu.

Na odziv CSD še čakamo.


Najbolj brano