Lovke smetarske mafije v Istri in na Krasu

Italijanska smetarska mafija je svoje lovke poskušala stegniti tudi v Slovenijo. Nekaj časa so odpadke - ob slovenski pomoči - odlagali na Krasu. Koprski kriminalisti so zaradi nezakonitega odlaganja italijanskih odpadkov na območju Divače tožilstvu ovadili slovenskega državljana in Italijana ter podjetji s sedežem na območju Kopra.

Italijanske  odpadke  so  odložili na treh  lokacijah  v  okolici  Divače,  
eno  pošiljko pa  so  policisti  prestregli. Foto: PU Koper
Italijanske odpadke so odložili na treh lokacijah v okolici Divače, eno pošiljko pa so policisti prestregli. Foto: PU Koper

KOPER, DIVAČA Kupi odpadkov so se na območju Divače začeli pojavljati v času izbruha covida-19, spomladi leta 2020. Pri Risniku je nekdo odložil odpadke s treh tovornjakov. Domačini so pripovedovali o tovornjakih italijanske registracije, italijanske napise pa so našli tudi med odpadki. Pri Divači so odvrgli vzmetnice, kose izolacije, gradbene odpadke, plastične dele, večje filtre prezračevalnih naprav, penasto gumo, kose izolacije električnih instalacij, kovinske dele, lesene deske ...

Andrej Rupnik

Odpadki so se vrnili tja, od koder so prišli

Na inšpektoratu za okolje in prostor so potrdili, da so v konkretnem primeru ugotovili, da gre za nezakonito pošiljko odpadkov. Po uredbi o pošiljkah odpadkov v takšnih primerih nemudoma obvestijo druge pristojne organe, v konkretnem primeru so bili pristojni italijanski organi, ki so poskrbeli za vračilo odpadkov. Soglasji za vrnitev nezakonito poslanih in odloženih odpadkov sta izdala tako italijanski kot slovenski organ. Dodali so še, da so v konkretni zadevi zaslišali prevoznika, ki je odpadke pripeljal in odložil na lokaciji v Divači. Inšpektor za okolje pa je bil prisoten tudi pri vračanju nezakonite pošiljke odpadkov in je nadziral natovarjanje odpadkov na tovornjake.

Tožilstvu ovadili dve podjetji in dva osumljena

Koprski kriminalisti so začeli dogajanje preiskovati po obvestilih domačinov, pa tudi na podlagi svojih zaznav že v prvi polovici leta 2020. Zbirali so dokaze o storilcih več kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja, povezanih z nezakonitimi čezmejnimi pošiljkami večjih količin odpadkov, ki so prišle iz Italije. Ugotovili so, da sta v nezakonito odlaganje vpletena dva osumljena, slovenski in italijanski državljan, ter dve podjetji s sedežem na območju Kopra. Tožilstvu so ovadili tudi obe podjetji, v katerih sta bila osumljena odgovorni osebi.

V krajšem časovnem obdobju sta sodelovala pri organizaciji pošiljanja večjih količin mešanih komunalnih odpadkov z območja Italije na območje Slovenije in odlaganju teh odpadkov v naravnem okolju na območju Divače, je včeraj pojasnil Andrej Rupnik iz koprske kriminalistične policije. Podjetji sta registrirani za več dejavnosti, med drugim tudi transportno dejavnost, ne pa tudi za ravnanje z odpadki, je dodal. Po naših podatkih ima eno od podjetij sedež v Sv. Antonu.

Na območju koprske policijske uprave obravnavajo letno približno deset primerov čezmejnih prevozov nezakonitih odpadkov. Nekatere pošiljke storilci odložijo v naravnem okolju, druge pa so v tranzitu.

Lokacija v Divači je še “privlačna”
Praktično vse odpadke so pred dvema letoma odložili na zasebnem zemljišču v Divači tik ob glavni cesti proti Lokvi, le nekaj korakov od udornice Risnik, ki je zaščiteno območje. Čeprav so nato območje počistili in odpadek vrnili v Italijo, pa to še ne pomeni, da so nepridipravi nanjo pozabili. Lokacija za nezakonito odlaganje odpadkov je očitno še vedno privlačna. Kot je povedala divaška županja Alenka Štrucl Dovgan, so letos marca na istem zemljišču ponovno odkrili dve toni različnih nezakonito odvrženih odpadkov. Tudi te odpadke so že odpeljali, njihov odvoz pa je plačal lastnik parcele Evgen Mahorčič. kkv

V Divačo je romalo 80 ton italijanskih odpadkov

Osumljena naj bi bila člena bolj razvejane kriminalne združbe, ki je delovala v Italiji. Rupnik je pojasnil, da so obravnavali tri kazniva dejanja, skupno pa je šlo za štiri nezakonite pošiljke italijanskih odpadkov, težke 80 ton. Tri so bile že odložene v naravi, eno pa so policisti prestregli in zasegli.

Vse odpadke so kasneje v sodelovanju z inšpektoratom za okolje vrnili v Italijo. Skupaj z njihovimi inšpektorji so ugotovili, da ne gre za nevarne odpadke. Storilci jih prav tako niso odvrgli na območja, ki bi bila zavarovana. Šlo je za mešane komunalne odpadke, kovino, blago, les, plastiko ... Med preiskavo so ugotovili, da je pošiljke spremljala ponarejena dokumentacija. Navedena so bila različna fiktivna podjetja tako iz Slovenije kot tujine, ki naj bi te pošiljke prevzele.

V Italiji preiskavo končali s številnimi hišnimi preiskavami

Koprski kriminalisti so v preiskavi sodelovali z italijanskimi varnostnimi organi, ki so obravnavali več ljudi in dvanajst podjetij, večinoma iz Italije. Rupnik je povedal, da so med njimi tudi tuji poslovni subjekti, med drugim podjetje s sedežem na območju Kopra in eden od obeh osumljenih, ki so ju lani ovadili tožilstvu.

V Italiji so zaključno akcijo v operaciji Tower trash izvedli pred dnevi. Opravili so 24 hišnih preiskav pri osumljencih in 12 vpletenih podjetjih. Poveljstvo karabinjerjev za varstvo okolja, ki je preiskovalo delovanje širše hudodelske združbe, je sodelovalo z Europolom in slovensko policijo. Preiskavo je v Italiji koordiniral direktorat za boj proti mafiji beneškega tožilstva.

Šlo naj bi za 70 pošiljk in skupno 1700 ton nezakonitih odpadkov, zaslužek pa naj bi se vrtel v višini približno 400.000 evrov.

Člani kriminalne združbe so upravljali podjetja za predelavo odpadkov, ki so jih skladiščili v opuščenih industrijskih halah na območju Padove, Vidma in Tržiča, nato pa v večjih količinah pošiljali v Slovenijo, Hrvaško in Madžarsko.


Najbolj brano