Zupančič postavil mejnik v gorskih ultra-tekih

Ekstremni gorski tekač Marjan Zupančič je v četrtek zvečer s prečkanjem cilja 640 kilometrov dolge Slovenske planinske poti, ki jo je začel le dober teden prej v Mariboru, verjetno postavil mejnik med ultra-tekaškimi rekordi.

Ekstremni gorski tekač Marjan Zupančič je v četrtek zvečer s prečkanjem cilja 640 kilometrov dolge Slovenske planinske poti, ki jo je začel le dober teden prej v Mariboru, verjetno postavil mejnik med ultra-tekaškimi rekordi Foto: STA
Ekstremni gorski tekač Marjan Zupančič je v četrtek zvečer s prečkanjem cilja 640 kilometrov dolge Slovenske planinske poti, ki jo je začel le dober teden prej v Mariboru, verjetno postavil mejnik med ultra-tekaškimi rekordi Foto: STA

ANKARAN > Lanskoletni dosežek Klemna Trilerja je Marjan Zupančič izboljšal za celih 24 ur, pri čemer ga niso ustavile niti poškodbe niti utrujenost.

Najstarejša tovrstna vezna pot na svetu ter najdaljša in najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji, Slovenska planinska pot (SPP), letos praznuje šestdesetletnico.

Označena je s splošno oznako planinskih poti v Sloveniji, Knafelčevo markacijo (rdeč krog z belo piko) in številko 1. Če bi jo dobro pripravljen planinec želel prehoditi v enem zamahu, bi za to potreboval približno mesec dni. Doslej je SPP uspešno (večina po kosih) prehodilo približno 9500 planincev.

100 kilometrov dnevno

Že lani je gorski tekač in turni smučar Klemen Triler krepko izboljšal prejšnji rekord, saj je do cilja v Ankaranu potreboval osem dni, 14 ur in 45 minut.

Naskok na Trilerjev rekord pa je prejšnji četrtek začel večkratni zmagovalec Triatlona jeklenih in aktualni državni prvak v gorskem maratonu Marjan Zupančič iz Bohinja. Zupančič je ubral zelo hiter tempo in je po poti, na kateri je treba skupno premagati za dobrih 45.000 metrov vzponov, premagoval po več kot 100 kilometrov dnevno. Ni zanemarljivo, da je SPP speljana večinoma po planinskih stezah, zlasti v Kamniško-Savinjskih Alpah in v Julijcih pa je treba premagati tudi nekatere zelo zahtevne poti, opremljene s klini in jeklenicami.

Zupančič je zadnja dva dneva plačal davek izjemno hitrega ritma ter minimalnega časa za spanje. V prvih dveh dnevih je, na primer, spal vsega le približno tri ure. Svoje so naredile še poškodbe kolen, žulji in vrsta drugih nevšečnosti, vključno z vremenom.

Za konec še sprint

Prav te okoliščine dajejo še večjo težo Zupančičevemu rezultatu. STA je spremljala podvig v zadnjih 75 kilometrih poti od Razdrtega do morja, pri čemer je bila priča izredni vztrajnosti. Fizično in psihično izčrpani Zupančič je po nočnem spustu z Nanosa ob tretji uri zjutraj brez vmesnega počitka nadaljeval začrtano pot, najprej proti Vremščici. Pri tem je vztrajal v mraku, burji in mestoma slabo označeni poti, zaradi česar je tudi izgubil nekaj dragocenega časa. K sreči se mu je v zadnjih kilometrih poti pridružilo več spremljevalcev, sicer zelo povezane gorskotekaške skupnosti, deževale so tudi spodbudne besede spremljevalcev na terenu in navijačev, ki so preko spletnih forumov spremljali podvig.

Še bolj zanimivo je bilo spremljati Zupančiča v zadnji uri, ko je ob oceni, da lahko izboljša rekord SPP za celih 24 ur, pozabil na bolečine in začel najprej s hitro hojo, nato pa še s tekom, tudi po klancu navzgor. Zadnja dva kilometra do Ankarana sta bila domala šprinterska, Zupančič pa je ob glasnem navijanju številnih navijačev in naključnih mimoidočih prispel na zadnjo kontrolno točko SPP v natančno sedmih dneh, 14 urah in 45 minutah.

STA


Najbolj brano