Z vso družino za obloženo mizo

Poglejte v nebo: ko se bo Luna drugič to zimo povsem skrila v Zemljino senco, ko bo torej drugi mlaj po zimskem solsticiju, bo za Kitajce in še nekatere druge narode na Daljnem Vzhodu napočilo novo leto. Ja, zares napočilo, saj bo pokalo in treskalo, kot že dolgo ne.

 Ye Jing Jing Foto: Toni Gomišček
Ye Jing Jing Foto: Toni Gomišček

PRIMORSKA> Z drugim letošnjim mlajem se bo začelo zmajevo leto, ki ga Kitajci še posebej čislajo. Tako zelo, da mnogi pari načrtujejo rojstvo potomca prav v znamenju zmaja! Zmajčki naj bi bili v življenju še posebej srečni in uspešni, čeprav demografi opozarjajo, da imajo potem več težav tako v šoli (prepolne učilnice) kot v poklicu (sunkovit porast iskalcev zaposlitve). Toda to so v tem trenutku, ko se širom Kitajske in v številnih kitajskih četrtih po svetu pripravljajo na Chun Jié [čun đje], malenkosti, na katere se nihče ne ozira!

Leto ima lahko 12 ali 13 mesecev

Priprave na novo leto oziroma praznik pomladi, kar Chun Jié dejansko pomeni, trajajo kar nekaj dni. “Predvsem je to družinski praznik,” mi je pripovedovala prikupna Ye Jing Jing [Je Čin Čin], devetošolka iz Solkana, kjer njeni starši vodijo restavracijo Novi kitajski zid. V Slovenijo je prišla stara šest let, zato se domačih praznovanj slabo spominja. Če česa ne ve, vpraša očeta Ye Duolija in prevede. Njena slovenščina je brezhibna, očetov spomin dober, tako da se mi počasi izoblikuje slika o kitajskem koledarju in novoletnih praznovanjih. “Po našem kmečkem koledarju imajo nekatera leta imajo 12, druga 13 mesecev,” mi navrže. Nekaj časa potrebujem, da razrešim uganko, nakar se mi posveti. Ker je koledar vezan tako na sonce kot na luno, se novo leto lahko začne enkrat med 22. januarjem in 19. februarjem. Letošnje bo torej zelo zgodnje.

Priprava večerje poveže družino

Spomnim se igranega dokumentarca Gutú Lièch (Zadnji vlak domov) režiserja Lixiana Fana, ki je sicer pronicljiva študija o navzkrižjih sodobne Kitajske, neprisiljeno uokvirjena v prizadevanje delavskega para, da bi se za praznik pomladi vrnili v domači kraj, kjer babica skrbi za njuna otroka. Vlaki, čeprav vozijo okrepljeni, so natrpani do zadnjega razpoložljivega prostorčka, nakup vozovnice se jima stalno izmika. Je pred novim letom res tako preseljevanje naroda? “Seveda, vsi bi bili radi doma. Dobijo se že dan ali dva prej in najprej temeljito počistijo dom, da gredo s prahom iz hiše tudi vse zamere, uroki, slabe energije. Potem začno pripravljati slavnostno pojedino. Zadnje čase je običaj, da večerjo kuhajo vsi, moški in ženske. To družino še bolj poveže. Pripravijo deset do dvajset jedi, med katerimi morajo biti razni ravioli, dosti mesa, kuhan riž in sladica iz riževe moke,” pripoveduje Jing Jing.

Brez pokanja ni praznovanja

V solkanskem Novem kitajskem zidu zaenkrat še ne pripravljajo posebne večerje za kitajsko novo leto. “Zaključiti bi jo morali s petardami in ognjemetom, potem pa bi se sosedje pritožili in bi prišla policija,” se nasmehne Jing Jing. Ker pokanje mora biti. Ob novem letu se namreč pojavi strašen stvor Nian, nekakšen križanec med bikom in levom, ki pohrusta vse, kar hodi, ljudi in živali. Na srečo so Kitajci že davno ugotovili, da se boji rdeče barve, svetlobe in trušča, zato na to noč odenejo hiše in ceste s trakovi rdeče barve, ropotajo na kozice ali bobne in s petardami držijo tega zlodeja stran. Obilica jedi jim pomaga, da lažje bedijo in ostajajo do jutra na preži. Potem imajo do naslednjega drugega zimskega mlaja mir pred njim.

Tradicionalna praznovanja trajajo kar dva tedna ali pa še kakšen dan več. Prvi dan v novem letu starejši obdarijo mlajše, delodajalci delavce. Darilo, običajno denar, izročijo v rdeči kuverti. Na vrsti so obiski moževih staršev, popoldne pripravljajo povorke z levom (ukročenim Nianom, ki je podnevi brez moči), večerno nebo razsvetljujejo ognjemeti. Drugi dan so na vrsti obiski ženinih staršev, pa tudi pokopališč, berači obiskujejo hiše in naznanjajo prihod boga zdravja. Tretji dan so družine v glavnem doma, četrti se vračajo na delo, peti dan častijo boga denarja in je zato primeren za začetek poslovnega leta. Sedmi dan postanejo vsi eno leto starejši in slavijo nekakšen skupinski rojstni dan, po večerjah s sorodniki na enajsti in dvanajsti se trinajstega dne čistijo z zelenjavnimi jedmi, praznovanja pa se zaključijo s sprehajanjem s prižganimi lampijončki.

In še to: zmajevo leto, ki se začenja, bo letos vezano na element vode. Lóng shui, torej. Kdor verjame v kitajski horoskop, bo v naslednjem letu izplaval iz krize. Gon Xi Fa Cái!

TONI GOMIŠČEK


Najbolj brano