Z radarjem v cerkvi iščejo grobnico

Zgodovinski viri pričajo, da je koprska stolnica nekoč v tleh imela kripto, za katero pa zdaj ni več znano, kje je bila. Da bi jo spet našli, so minuli petek strokovnjaki s centra za preventivno arheologijo z georadarjem začeli pregledovati tla cerkve in izrisovati strukture pod njo.

Na dnu vozička je nameščen georadar, ki odčitke sporoča računalniku. Tako razbere, kakšne strukture so zakopane več metrov pod tlemi.   Foto: Helena Race
Na dnu vozička je nameščen georadar, ki odčitke sporoča računalniku. Tako razbere, kakšne strukture so zakopane več metrov pod tlemi.  Foto: Helena Race

KOPER > V prezbiteriju in pred stranskima oltarjema koprske stolnice so v petek strokovnjaki po natančno zarisanih linijah potiskali voziček z georadarjem, ki je odčitke o strukturi pod tlemi prenašal na računalnik. Iskali so grobnico, o kateri pričajo pisni viri, ki omenjajo tudi, da so v preteklosti kripto zasuli.

“V tlaku cerkve ni opaziti sledi, ki bi pričale o tem, kje je bila kripta. Verjetno so jo nekoč zasuli. Če to drži, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj,” pravi škof Jurij Bizjak. Raziskave bodo verjetno pokazale, kje je bila kripta, zatem bi jo lahko tudi rekonstruirali. “Lahko bi bila pod zdajšnjim osrednjim oltarjem sredi prezbiterija. Možno pa je tudi, da jo je zalila voda in so jo zato opustili in zakrili,” še razmišlja škof Bizjak. Koprsko mestno jedro je namreč bogato z vodo; tudi bližnja krstilnica je imela nekoč v tleh bazen za krste, o njem pa so pisali, da ga je napajala živa voda, torej podtalnica.

Pogled več metrov v globino tal omogoča georadar. “Gre za enak princip kot pri radarju na letalih ali za merjenje hitrosti. Edina razlika je, da nas zanima, kaj je pod tlemi. Radar spušča impulze v tla in beleži odboje. Dovolj veliko število tako pregledanih profilov nam pokaže sliko strukture v tleh,” način raziskav opisuje Gašper Rutar s centra za preventivno arheologijo Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Tako zaznavajo razlike med različnimi materiali in s tem dobijo vpogled v to, kaj se skriva pod tlemi, na podlagi ugotovitev pa načrtujejo nadaljnje raziskave.

Včeraj so ugotovili, kje so bili temelji nekdanje cerkve oziroma njene polkrožne apside, ki je bila manjša od današnje. Opazili so tudi ostanek vkopa, pravokotnega na prezbiterij, za katerega pa še ne morejo z gotovostjo trditi, kaj je. Lahko bi bil tudi del kripte ali vhoda vanjo; a preden bodo to lahko potrdili, bodo morali podatke še sestaviti in pregledati.

HELENA RACE


Najbolj brano