Venerino prečkanje Sonca so najbolje videli v Avstraliji

Radovedneži po vsem svetu so danes opazovali edinstven astronomski pojav - prečkanje Venere preko Sonca. Najboljša lokacija za spremljanje pojava je bila Avstralija, kjer so lahko opazovali celoten sedemurni prehod Venere mimo Sonca. Prehod je bil viden tudi iz Slovenije.

Radovedneži po vsem svetu so danes opazovali edinstven astronomski pojav - prečkanje Venere preko Sonca Foto: Jamal Saidi
Radovedneži po vsem svetu so danes opazovali edinstven astronomski pojav - prečkanje Venere preko Sonca Foto: Jamal Saidi

SYDNEY> Prečkanje se je začelo malo čez polnoč po srednjeevropskem času in je bilo vidno v delih Severne in Srednje Amerike ter v severnem delu Južne Amerike. Celoten pojav so lahko spremljali v vzhodni Aziji in zahodnem Pacifiku. Zadnjo fazo so po sončnem vzhodu lahko opazovali v Evropi, na Bližnjem vzhodu in v južni Aziji.

Na Krimu razočarani, v Mariboru zadovoljni

“Pri nas je bilo idealno,” je dejal predsednik mariborskega astronomskega društva Orion Igor Žiberna. “Od Sončevega vzida do četrtega stika, torej do konca, smo lahko opazovali vse faze brez oblačka,” je povedal.

Po njegovih besedah je pojav na severnem delu zgornjega parkirišča nakupovalnega središča Europark v Mariboru opazovalo približno 200 ljudi. Še pred začetkom opazovanja so jim člani društva podali tudi osnovne informacije o tem redkem astronomskem pojavu in o uporabi teleskopa.

V Mariboru je Sonce vzšlo nad matematični horizont ob 5. uri in pet minut, vendar je bilo treba zaradi gričevja in ovir na horizontu na vidnost Sonca počakati še nekaj minut.

Ekipa ljubljanskega Astronomskega društva Labod pa je želela dogodek opazovati s Krima nad Ljubljano. Zbralo se je približno sto ljudi, vendar pa zaradi oblačnega vremena niso videli ničesar, je povedal Matic Smrekar iz društva.

V Avstraliji so prodali vse vstopnice

Čeprav so opazovanje redkega pojava ponekod v Avstraliji motili oblaki, so v observatoriju v Sydneyju prodali vseh 1500 vstopnic za spektakel, ki se bo znova zgodil šele leta 2117.

V vesoljskem centru Goddard v ameriški zvezni državi Maryland se je zbralo približno 600 radovednežev. “Vsi se odlično zabavajo, čeprav je zelo oblačno in je malo verjetno, da bomo videli prehod s prostim očesom,” je dejal znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa Richard Vondrak.

Astronomi so Venerino prečkanje Sonca doslej opazovali le šestkrat, in sicer leta 1639, 1761, 1796, 1874, 1882 in 2004. Pred tem za opazovanje niso imeli ustrezne povečave. Pojav se je sicer od leta 2000 pred našim štetjem do leta 2004 zgodil 53-krat.

Prehod Venere preko Sonca se vidi kot črn krogec, ki počasi navidezno potuje po svetli Sončevi ploskvi. Nastane, ko Venera pri svoji poti okoli Sonca zaide natančno med Zemljo in Sonce.

STA


Najbolj brano