V Mehiki novo dobo pozdravilo na tisoče ljudi

Po majevskem koledarju se danes začenja nova doba. Na majevskih arheoloških najdiščih v Srednji Ameriki je njen prihod pozdravilo na tisoče ljudi, marsikje drugod po svetu pa so ljudje panično pričakovali konec sveta.

Pred ostanki antičnega mesta Chichen Itz a je potekalo nočno bedenje in pozdrav vzhajajočemu soncu ob začetku nove dobe in koncu 5200-letnega obdobja v majevskem koledarju Foto: Katjuša Karlovini
Pred ostanki antičnega mesta Chichen Itz a je potekalo nočno bedenje in pozdrav vzhajajočemu soncu ob začetku nove dobe in koncu 5200-letnega obdobja v majevskem koledarju Foto: Katjuša Karlovini

CIUDAD DE MEXICO, PARIZ> Pred ostanki antičnega mesta Chichen Itza v Mehiki je potekalo nočno bedenje in pozdrav vzhajajočemu soncu ob začetku nove dobe in koncu 5200-letnega obdobja v majevskem koledarju, ki so si ga nekateri razlagali kot konec sveta.

Približno 2000 majevskih duhovnih voditeljev se je zbralo v Ek Balamu, kjer je bila nekoč prestolnica majevskega kraljestva.

V nekaterih mehiških mestih, na primer v Meridi v zvezni državi Jukatan, so praznovali v barih in restavracijah. Številne restavracije so pripravile posebne menije, s katerimi so želele privabiti turiste, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Praznovanja ob prihodu nove dobe so pripravili tudi v Gvatemali. Dogodka v enem najpomembnejših najdišč majevske civilizacije Tikalu se je udeležilo 3000 ljudi.

Kljub nekaterim kritikam, da imajo praznovanja le malo skupnega z Maji, ampak so namenjeni predvsem turistom, je predstavnik konference majevskih duhovnikov Sebastian Mejia to zanikal in dejal, da gre za duhovno in osebno doživetje. V Gvatemali je sicer četrtina prebivalstva Majev.

Po navedbah arheologov se je prejšnje obdobje majevskega koledarja začelo 11. avgusta 3114 let pred našim štetjem, izteklo pa naj bi se 21. decembra 2012. Za Maje konec 13. “baktuna” (400-letno obdobje) pomeni čas preporoda modrosti in drugih pozitivnih lastnosti. Nekateri so si to - očitno napak, ker svet še vedno stoji - razlagali kot opozorilo pred neizbežnim koncem sveta.

Domnevni konec sveta pa je marsikje povzročil nemalo panike. Oblasti v ameriški zvezni državi Michigan so ta teden zaradi govoric o nasilju, povezanim s koncem sveta, zaprle na desetine šol.

V Franciji so se nekateri ljudje ozirali proti Pirenejem in nestrpno čakali na prihod vesoljske ladje, ki bi prišla po njih. Zato so se množično odpravljali v vas Bugarach, saj naj bi ta po prepričanju privržencev new agea in drugih “poznavalcev” edina preživela apokalipso.

Policija, ki je zaradi priliva fanatikov iz varnostnih razlogov že nekaj dni nameščena v bližini vasi, je danes prijela dva moška, ki sta opremljena s plinskimi maskami in mačetami skušala prebiti policijski obroč.

Kitajske oblasti pa so aretirale že čez tisoč pripadnikov krščanske sekte, ki je širila govorice o koncu sveta in o vrnitvi Jezusa v ženski obliki in dodatno cenzurirala internet.

STA


Najbolj brano