Umetnost in čipke

Na čipkarski šoli Idrija se je dogajanje v sredo vrtelo okrog umetnosti. S partnerji šestih držav so preživeli prvi delovni dan v okviru mednarodnega projekta SUEDA - trajnostni razvoj umetnosti in oblikovanja v šolstvu. Iz Japonske pa je prišlo obvestila, da je v spomin na poletni obisk v šoli princesa Kiko mladim čipkaricam posvetila pesem.

Otroški prsti s kleklji in bulo na poletnih predstavitvah pritegnejo obilo pozornosti in so jo tudi pri japonski princesi Kiko
 Foto: Saša Dragoš
Otroški prsti s kleklji in bulo na poletnih predstavitvah pritegnejo obilo pozornosti in so jo tudi pri japonski princesi Kiko  Foto: Saša Dragoš

IDRIJA >Srečanje gostiteljice - Čipkarske šole s partnerji šestih držav v projektu SUEDA - Trajnostni razvoj umetnosti, oblikovanja in obrti v izobraževanju - je bilo v sredo delovno. Za ponos pa je poskrbela japonska princesa Kiko, ki je po diplomatskih poteh sporočila, da je v spomin na poletni obisk v šoli njenim učenkam posvetila pesem.

Ne le, da jo je napisala, pač pa jo je na tradicionalnem branju poezije v cesarski palači tudi prebrala. Kratka pesniška miniatura govori o tihi govorici otroških rok ob nastajanju čipke. Tema letošnjega branja je bila namreč tišina.

Ker tradicija branja pesmi, ki jih napšejo in berejo člani cesarske družine, sega že v 8. stoletje, je svojo pesem napisal tudi 81-letni cesar Akihito. Posvetil jo je spominu na obisk v centru Minamate, ki prikazuje trpljenje tamkajšnjih ljudi po največji zastrupitvi z živim srebrom v zgodovini človeštva. Potem ko je bolezen morila v minulem stoletju, je sedaj Minamata s sodobnim raziskovalnim centrom za živo srebro tisto japonsko mesto, s katerim se želi Idrija pobratiti. To pa je tudi botrovalo odločitvi japonskega veleposlaništva, da je mladi cesarski par - Kiko in cesarjevega sina Akishina - med lanskim junijskim obiskom v Sloveniji pripeljalo v Idrijo.

S povsem drugačno umetnostjo čipkarstva, oblikovanja lesa in tekstilij ter njenim prenosom v šolstvo, pa se v šoli ukvarjajo z evropskimi partnerji. Srečanje, ki te dni poteka v Idriji, je v prvi vrsti namenjeno spoznavanju klekljarske umetnosti in obrti. V spodnjeidrijski pohištveni družbi Iles pa so se seznanili, kako ta tradicijo čipkarstva domiselno vključuje v sodobno pohištvo.

V okviru projekta je že nastal didaktični plakat, sočasno pobarvanka in vzorec za klekljanje, ki bo učencem v pomembno pomoč pri učenju in delu. Ravnateljica šola Metka Fortuna pa je vsaj tako vesela promocijske zgibanke, s katero se bo šola julija dostojno predstavila na svetovnem čipkarskem kongresu v Avstraliji in skupaj s soorganizatorji povabila na naslednjega, ki bo leta 2016 potekal v Idriji, Ljubljani in številnih klekljarskih središčih po Sloveniji. SD


Najbolj brano