Tudi v avtomobilu nas lahko opeče

Na počitniškem oddihu, ko več časa preživimo obsijani s sončnimi žarki se malodane vsi zavedamo nevarnosti, ki zaradi izpostavljenosti ultravijoličnemu sevanju prežijo na nas, zato se primerno zaščitimo. A tudi vožnja z avtomobilom lahko skriva pasti ...

Razlika med levim in desnim delom obraza je očitna
Razlika med levim in desnim delom obraza je očitna 

Medicinski vestnik New England Journal of Medicine je objavil zanimiv članek o vplivu ultravijoličnih žarkov na našo kožo. Gospod na fotografiji je žrtev posledic dolgoletnega vpliva UVA žarkov, katerim je bil izpostavljen med opravljanjem svojega dela.

Poškodbe le na levi strani

Leva stran obraza kaže v primerjavi z desno očitne znake staranja in poškodb. Zdravnik mu je predpisal uporabo sončne zaščitne kreme skupaj z rednimi pregledi zaradi morebitnega razvoja kožnega raka. In kje je omenjeni gospod staknil poškodbe? S postarano in zelo poškodovano kožo na levi strani obraza se je pri zdravniku oglasil po 28 letih službovanja kot poklicni šofer dostavnega tovornjaka.

Običajna stranska avtomobilska stekla zaustavijo malodane vse UVB žarke, a zgolj tretjino UVA žarkov. Težavo lahko rešimo z zatemnjenimi stekli s pravimi UV filtri, ki poleg blokiranja ultravijoličnih žarkov poskrbijo tudi za hladnejši avtomobil.

Leva stran obraza je bila skoraj vedno obsijana s soncem in tako večino delovnika izpostavljena predvsem ultravijoličnim žarkom tipa UVA, ki jih je steklo v njegovem tovornjaku precej manj uspešno zaustavljalo kot ultravijolične žarke tipa UVB in UVC. Medtem ko nas delovanje visoko energetskih UVB žarkov na našo kožo kaj hitro opozori z bolečinami zaradi opeklin, so vplivi UVA žarkov precej bolj zahrbtni, saj posledice pa niso takoj opazne.

Zametki kožnega raka

UVA žarki prodirajo v kožo in povzročajo trajne spremembe v obliki staranja, pojavljanja velikih gub, izgubi elastičnosti kože in očem nevidnim vplivom na mutacije kožnih celic. Te pojave lahko uvrstimo tudi med zgodnje možne zametke razvoja kožnega raka.

Ne vemo sicer zagotovo, ali je imel omenjeni poklicni voznik tovornjak brez klimatske naprave in se je tako večinoma vozil z odprtim oknom ter levo stran obraza nastavljal celotnemu spektru ultravijoličnih žarkov. V vsakem primeru pa je dokaz, da se lahko tudi v avtomobilu opečemo. Zato uporaba sončne zaščitne kreme tudi med vožnjo ne bo odveč.

LENART ŠINKOVEC


Najbolj brano