Srbi so ostali brez olja in sladkorja

Prebivalci Srbije se te dni težko izognejo spominu na 90. leta prejšnjega stoletja. 12 let po padcu režima Slobodana Miloševića so namreč celo v supermarketih vodilnih tujih trgovskih verig prazne police, na katerih bi morale biti zaloge jedilnega olja in sladkorja, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Fotografija je simbolična Foto: Sxc.Hu
Fotografija je simbolična Foto: Sxc.Hu

BEOGRAD> Tisti, ki si to lahko privoščijo, lahko sicer olje in sladkor kupijo za vogalom pri dobro poznanem prodajalcu zelenjave, a po precej višjih cenah kot običajno, dodaja APA.

Prepričljivega odgovora na vprašanje, zakaj tako hudo pomanjkanje jedilnega olja in sladkorja, srbsko ministrstvo za trgovino zaenkrat ni znalo podati. Težava je po njihovem na strani dobaviteljev.

Po neuradnih navedbah naj bi bili krivi tudi proizvajalci ajvarja na jugu Srbije, za katere so prvi tedni septembra vsako leto vrhunec sezone. Za izdelavo te tradicionalne srbske jedi gredo namreč velike količine jedilnega olja.

Da bi vsaj malce olajšale razmere, naj bi oblasti iz državnih rezerv dale na razpolago 5000 ton jedilnega olja in prav toliko sladkorja. A zaradi negotovosti, kako dolgo bosta olje in sladkor na ta račun na voljo po “normalnih” cenah, ju bodo ljudje verjetno kupovali na zalogo in bosta znova hitro pošla.

Obenem se širijo tudi ugibanja, da se Srbiji obeta tudi pomanjkanje mleka.

Kot piše APA, rešitve ni na vidiku. Oblasti se zaradi slabe in že leta padajoče kupne moči prebivalstva izogibajo podražitvam osnovnih živil. Povprečna plača v Srbiji znaša 300 evrov, inflacija pa je desetodstotna. Za oktober so toplarne v bolj ali manj vseh mestih že napovedale dvig cen, zvišuje se tudi DDV s sedanjih 18 na 20 odstotkov.

STA


Najbolj brano