Sedma Primorka, ki si bo nadela vinsko krono

Izbrali so novo, že 18. vladarico na slovenskem vinskem dvoru. Krona z Zlatega Griča pod Roglo odhaja na Vipavsko, saj bo nova vinska kraljica bodoča krajinska arhitektka in najmlajša degustatorica vina v Sloveniji, Špela Štokelj s Planine nad Ajdovščino.

Špelo Štokelj bodo okronali za slovensko vinsko kraljico
Špelo Štokelj bodo okronali za slovensko vinsko kraljico 

RADENCI > Neža Pavlič iz Dobrneža pri Slovenskih Konjicah bo v začetku januarja predala krono slovenske vinske kraljice naslednici Špeli Štokelj.

Slovensko vinsko kraljico izbirajo vse od leta 1996. Prva kraljica je bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo Selma Lukač z Montinjana v Istri (1997), Katarina Jenžur iz Posavja (1998), Irena Kupljen z Radgonsko-kapelskih goric (1999), Martina Stegovec z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). Leta 2002 je bila kraljica Tjaša Koroša iz Ljutomersko-ormoških goric, leta 2003 Simona Štraus iz Šmarsko-virštajnskih goric. Leta 2004 je krono nosila Vesna Bajuk iz okolice Metlike v Beli krajini, potem v letih 2005 in 2006 Maja Cigoj iz okolice Ajdovščine, v letu 2007 Maja Benčina iz okolice Vipave, v letu 2008 je to bila Svetlana Širec (iz Krčevine, torej iz mariborsko-ptujskega območja), leta 2009 Karolina Kobal (Vrhpolje pri Vipavi), leta 2010 Andreja Erzetič (Vedrijan v Goriških brdih), leta 2011 Simona Žugelj (Čuril pri Metliki), leta 2012 Martina Baškovič (Krška vas) in leta 2013 Neža Pavlič (Dobrnež pri Slovenskih Konjicah). Prihodnje leto bo zaznamovala Špela Štokelj.

Nova kraljica je postala bodoča krajinska arhitektka in pridna mlada vinogradnica ter kmetovalka, Špela Štokelj s Planine nad Ajdovščino. Organizatorji izbora (Pomurski sejem d.d. iz Gornje Radgone) so 18. slovensko vinsko kraljico izbrali v konkurenci enajstih kandidatk iz vseh treh vinorodnih dežel (Primorska, Podravje, Posavje). Med tremi finalistkami je komisijo najbolj prepričala mlada Primorka.

Pot do krone je vodila prek preverjanja iz sklopov splošnega znanja oziroma razgledanosti, poznavanja vinogradništva in vinarstva v Sloveniji, ponudbe in postrežbe vina ter javnega nastopanja v slovenskem in enem od svetovnih tujih jezikov. Največ točk je zbrala in obenem pustila najboljši splošni vtis kandidatka s Planine, ki doslej še ni bila niti lokalna kraljica. Po svečani zaobljubi bo dolžnost kraljice, da bo leto dni skrbela za promocijo slovenskih vin, vinogradništva, slovenskih vinorodnih dežel kot zanimivih turističnih destinacij ter za dvigovanje kulture pitja vina. Sicer pa slovensko vinsko kraljico čaka veliko potovanj, spoznavanj novih ljudi, njihovih navad in seveda različnih vin. Na teh potovanjih zastopa vina iz vseh treh slovenskih vinorodnih dežel in vseh 14 vinorodnih okolišev, v javnosti pa si prizadeva za njihovo prepoznavnost ter širjenje kulture pitja vina.

Nova kraljica Špela Štokelj živi na družinskem posestvu s staršema, bratom in sestro. Imajo vinograd in se ukvarjajo z vinarstvom. Špela je leta 2010 diplomirala na programu krajinska arhitektura na Biotehniški fakulteti v Ljubljani ter pridobila naziv diplomirana inženirka krajinske arhitekture (UN). Nadaljuje študij na magistrski stopnji krajinske arhitekture in trenutno končuje magistrsko nalogo. Vse od malih nog je povezana z družinsko tradicijo pridelave vina. Z leti se zanimanje in navdušenje večata, predvsem pa jo veselita promocija in marketing vin ter z njim povezani turizem. Pri 16 letih je opravila degustatorski tečaj, tako da že osem let sodeluje pri ocenjevanjih na kmetijskih inštitutih kot opazovalka na degustacijah, saj želi poglobiti svoje znanje tudi na strokovnem področju vinarstva. OB


Najbolj brano