Razkrit pogovor JFK na dan atentata

Knjižnica in muzej nekdanjega predsednika ZDA Johna F. Kennedyja je v torek objavila še zadnjo skupino zvočnih posnetkov o zadnjih mesecih življenja leta 1963 ustreljenega predsednika.

John F. Kennedy Foto: Arhiv Pn
John F. Kennedy Foto: Arhiv Pn

BOSTON> Pokojni predsednik John F. Kennedy je na skrivaj snemal sestanke in telefonske pogovore s svojimi sodelavci, domnevno zato, ker je želel biti natančen pri pisanju spominov, morda pa tudi zato, da bi imel dejstva na svoji strani. Znano je, da JFK, kot so klicali predsednika, večkrat ni bil zadovoljen s tem, kako so dogajanje v Beli hiši opisovali drugi, med njimi Pentagon v primeru propadle invazije plačancev Cie in kubanskih emigrantov na Kubo v Prašičjem zalivu.

Pridno je snemal tudi Nixon

Javnost dolgo časa ni vedela, da je snemal tudi JFK, to dejstvo pa je prišlo na dan šele na vrhuncu afere Watergate, ko je vrhovno sodišče ZDA ukazalo republikanskemu predsedniku Richardu Nixonu objaviti tajne posnetke pogovorov v Beli hiši. Nixon je sovražil Kennedyja in vietnamsko vojno, v katero je zapletel ZDA, vendar mu je bil glede snemanja vzornik.

Kennedyjeva knjižnica je doslej objavila približno 220 ur posnetkov, vendar šele po skrbnem poslušanju in cenzuri vlade. Pred objavo so menda izbrisali nekaj minut zaradi varovanja osebnih družinskih informacij ter zaradi interesa nacionalne varnosti, čeprav je od tedaj preteklo že pol stoletja.

JFK je zanimalo, kaj lahko “proda” mladim volilcem

Pri zadnjih objavljenih magnetofonskih posnetkih izstopa pogovor predsednika z enim od sodelavcev o obisku Dallasa v Teksasu. JFK se je pritoževal, da bo zelo naporen dan, sodelavec pa je pristavil, da bo res hudičevo naporen. Šlo je za 22. november 1963, ko je predsednika ustrelil Lee Harvey Oswald, vendar je vlada preiskavo in dogodke po atentatu vodila tako nerodno, da kopica teorij zarote še vedno ni potihnila.

Zanimiv je tudi posnetek, ki utegne tiste, ki zaupajo politikom, malce razočarati. JFK je namreč sodelavca spraševal, kaj “lahko prodajo mladim volilcem”. Pisalo se je leto 1963 in priprave na volitve za drugi mandat leta 1964 so bile v polnem teku. Sodelavec je odgovoril, da lahko prodajajo “blaginjo”, vendar jih tisti, ki “blaginjo” že uživajo, sovražijo na smrt.

Z Rusi bi se skupaj podal na Luno

Zabaven je tudi Kennedyjevem odziv na poročili o stanju v Vietnamu. Vojaški odposlanec mu je “sadil rožice”, diplomat pa opisoval težave, na kar je Kennedy izbruhnil nad obema, če sta prepričana, da sta obiskala isto državo.

Posnetki med drugim pričajo, da je želel Kennedy upočasniti vesoljsko tekmo s Sovjetsko zvezo in je celo nameraval Rusom predlagati, da bi se skupaj podali na Luno. Zanimiv je tudi posnetek srečanja s sovjetskim zunanjim ministrom Andrejem Gromikom v Beli hiši. Kennedy otrokoma, Johnu mlajšemu in Caroline, razloži, da je šef tega strička - Nikita Hruščov - tisti, ki jima je za darilo poslal psa. Gromiko pa razkriva, da sta oba otroka v Sovjetski zvezi pravi zvezdi.

STA


Najbolj brano