Princ ni dobil denarja, zato je zaprl priljubljeno pešpot

Devinski princ Carlo Thurn und Taxis je uresničil napoved: v ponedeljek pozno popoldne je zaprl Rilkejevo pot. Pokrajina Trst in dežela Furlanija-Julijska krajina se ne zganeta, sprehajalci, med katerimi je ogromno Slovencev, pa so ostali brez atraktivne in izredno priljubljene izletniške točke.

Obiskovalci se ne smejo več sprehajati po atraktivni poti, po kateri se je  pred stotimi leti avstrijski pesnik Rainer Maria Rilke. Prav tam je dobil tudi  navdih za slovite Devinske elegije.
Obiskovalci se ne smejo več sprehajati po atraktivni poti, po kateri se je pred stotimi leti avstrijski pesnik Rainer Maria Rilke. Prav tam je dobil tudi navdih za slovite Devinske elegije.  

DEVIN> Na priljubljeni pešpoti med kopališčem v Sesljanu in devinskim gradom je v nedeljo še mrgolelo sprehajalcev, tudi v ponedeljek zgodaj popoldne jih je še precej izkoristilo zadnjo priložnost za sprehod po slikoviti stezi nad strmimi stenami s čudovitim pogledom na morje. Že nekaj ur kasneje so tisti, ki so se podali tja, ostali pred pregradama, ki sporočata, da prehod ni več dovoljen.

“Pokazal sem dobro voljo, da bi ostala pešpot odprta, a ne pod sedanjimi pogoji. Zavedam se, da me bo zaprtje prizadelo. Več ljudi se sprehaja po pešpoti, več jih pride tudi na ogled gradu,” pravi devinski princ Thurn und Taxis.

In postalo je jasno, da se devinski princ Carlo Thurn und Taxis ni šalil, ko je zagrozil, da bo pešpot zaprl. “Vsi mislijo, da ne bom zaprl poti. Zanašajo se na italijansko miselnost. A jaz sem saške kulture: kar rečem, to tudi storim,” je zaupal novinarjem Primorskega dnevnika nekaj ur, preden je to tudi storil. Tridesetletna pogodba, po kateri je imela Pokrajina Trst pot v najemu za simbolično ceno pol evra na leto, je namreč v nedeljo potekla, pokrajina pa ni pristala na njegovo ponudbo, da bi pot odkupila za pol milijona evrov. Princ je sicer zaprl le del poti od avtokampa do semaforja pri Devinu, na zemljiščih v njegovi lasti, a je to za sprehajalce skoraj tako, kot da bi zaprl vso.

Dejanje je hitro odjeknilo v javnosti in je postalo tudi ena večjih tem predvolilne kampanje za predsednika dežele Furlanije-Julijske krajine. Sedanjega vodstva grožnje princa očitno niso ganile, saj se niti takrat, ko je Thurn und Taxis zelo resno zagrozil z zaprtjem, ni zganilo. Pokrajinska uprava, ki je imela pot v najemu, pa tudi ne, sedaj, ko je vlak že odpeljal, pa bi se pogajala. V občini Devin-Nabrežina pa nimajo moči, da bi učinkovito pritisnili na odgovorne, kaj šele denarja, da bi pot odkupili.

Thurn und Taxis je prepričan, da bodo velmožje sedaj krivdo valili nanj. “Pokazal sem dobro voljo, da bi ostala pešpot odprta, a ne pod sedanjimi pogoji. Zavedam se, da me bo zaprtje prizadelo. Več ljudi, kot se sprehaja po pešpoti, več jih pride tudi na ogled gradu,” je še razložil. A najverjetneje bo princ “prizadetost” laže prebavil kot sprehajalci in turisti, ki so ostali brez atraktivne in izredno priljubljene izletniške poti ...

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano