Poroka po scenariju izpred 100 let

Kraška ohcet, ki je od leta 1968 do danes postala največji, najpomembnejši in najodmevnejši praznik slovenske skupnosti na Tržaškem, bo letos od 22. do 25. avgusta na Kras ponovno privabila na tisoče obiskovalcev, v nedeljo na sam obred tudi svate v nošah. Letos si bosta zaobljubila večno zvestobo Neža Milič iz Zagradca in Jernej Kapun iz Proseka.

Poročno nošo ženina sta včeraj slavnostno predala predsednika  SSO Drago Štoka (levo) in SKGZ Rudi Pavšič
 Foto: Bogdan Macarol
Poročno nošo ženina sta včeraj slavnostno predala predsednika SSO Drago Štoka (levo) in SKGZ Rudi Pavšič  Foto: Bogdan Macarol

REPEN > “Če je ta dež v duhu pregovora 'Mokra nevesta, bogata nevesta', potem naj kar pada,” se je Vesna Guštin, predsednica kulturnega društva Kraški dom iz Repna, včeraj ob predstavitvi letošnjega mladoporočenskega para 26. izvedbe Kraške ohceti razveselila dežja. “Sreča jima je očitno usojena, saj statistika kaže, da se pari, poročeni na Kraški ohceti, skoraj ne ločujejo,” je Drago Štoka, predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO), pridal še eno ugotovitev. Medtem ko sta skupaj z Rudijem Pavšičem, predsednikom Slovenskega kulturno-gospodarskega združenja (SKGZ), ki je druga krovna organizacija Slovencev v Italiji, slavnostno predala poročno nošo ženinu, pa je nevestina do nedelje skrivnost. “Lahko povem le to, da je narejena po vzoru ženske kraške noše iz okolice Komna, od koder je doma moja mama ter da jo šiva Adriana Cibic Regent,” je povedala 24-letna nevesta Neža Milič, ki je doma iz Zagradca, kjer imajo kmečki turizem. Javnosti je že znana iz leta 2009 kot prva kraljica terana iz zamejstva. Po tem, ko je na univerzi v Novi Gorici že pridobila naziv okoljski tehnolog, sedaj tam študira še gospodarski inženiring. Ženin je 31-letni Jernej Kapun iz Proseka. Dela v družinskem podjetju, ki se ukvarja z mednarodno prodajo sanitarne keramike.

“Življenje obeh je tesno povezano s kraško zemljo in z zamejsko skupnostjo. Še pred tem, ko sva začela hoditi skupaj, sva sanjala o poroki na Kraški ohceti. Za naju je taka izbira nekaj posebnega, saj sva Kraško ohcet kot udeleženca v noši vse od malih nog doživljala kot čarobni trenutek in na dan nama vselej prikliče cel kup prelepih spominov,” sta utemeljila odločitev za javnosti izpostavljen poročni obred.

Dogodek, ki se zadnjih 15 let odvija vsako drugo leto v Repnu, Colu in v cerkvi na Repentabru, vključuje številne občane občine Repentabor, na čelu katere je župan Marko Pisani, ter člane zadruge Naš Kras, ki so v letu 1968 odkupili hišo, kjer je sedaj muzej Kraška hiša, ki je simbolično domovanje ženina. “Kljub krizi smo program ohranili enak: v sredo je uradno odprtje, v četrtek sledita fantovščina in dekliščina, v petek podoknica, v soboto prevoz bale ter v nedeljo dopoldne poroka v cerkvi na Tabru,” je povedal Edi Kraus, predsednik zadruge Naš Kras.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano