Oploditev z DNK treh staršev

V Veliki Britaniji razmišljajo o legalizaciji tehnike oploditve, pri kateri se pri ustvarjanju zarodka iz zdravstvenih razlogov uporabi DNK treh staršev. Danes je na Otoku stekla javna razprava na to temo, katere zaključke bo vlada upoštevala pri odločanju o tem, ali naj za nekatere sporno tehniko že prihodnje leto uzakoni.

Fotografija je simbolična Foto: /
Fotografija je simbolična Foto: /

LONDON> Namen omenjene tehnike oploditve zunaj telesa IVF (In Vitro Fertilization) je izogibanje hujšim mitohondrijskim boleznim, kot je na primer mišična distrofija, ki jih otrok podeduje le po materi. Zdrav zarodek je ustvarjen tako, da se mitohondrijski DNK matere zamenja z zdravim DNK tako imenovanega tretjega starša, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Z neke vrste okvaro mitohondrijev - njihova naloga je pretvorba energije iz hranilnih snovi v obliko, uporabno za celice - se rodi eden od 200 otrok. Pri večini simptomov ni ali pa so ti zelo mili. V hujših primerih po drugi strani lahko motena oskrba celic z energijo vodi do odpovedovanja mišic ali živčevja, slepote, odpovedi srca in včasih tudi smrti.

Da se hujše mitohondrijske bolezni ne bi prenašale na otroka, znanstveniki razvijajo tehniko oploditve, pri kateri mitohondrijski DNK matere zamenjajo z DNK neke druge ženske oziroma tretjega starša in tako ustvarijo zdrav zarodek. Ta tehnika je zaenkrat dovoljena v raziskovalne namene oziroma v laboratorijih, ne pa tudi za zdravljenje.

Ker so vse človekove vidne karakteristike zapisane v DNK, ki ga najdemo v celičnem jedru, bi sicer otrok, zaplojen z omenjeno tehniko, te lastnosti podedoval le od svojih dveh “pravih” staršev. A vendarle bi delil DNK treh ljudi, čeprav bi bil delež tretjega starša zelo majhen.

STA


Najbolj brano