Najstarejši kino na svetu ponovno odpira svoja vrata

V francoskem mestecu La Ciotat bodo po skoraj 20 letih in obsežni prenovi danes ponovno odprli najstarejši kinematograf na svetu. V njem sta pionirja filmske umetnosti, brata Lumiere, leta 1899 začela predvajati svoje filme, med drugim slavni Prihod vlaka na postajo, ki sta ga leta 1895 posnela prav v La Ciotatu.

V francoskem mestecu La Ciotat bodo po skoraj 20 letih in obsežni prenovi  ponovno odprli najstarejši kinematograf na svetu
V francoskem mestecu La Ciotat bodo po skoraj 20 letih in obsežni prenovi ponovno odprli najstarejši kinematograf na svetu 

MARSEILLE > Ponovnega odprtja kinematografa Eden, ki so ga zaprli leta 1995, naj bi se udeležili tudi Juliette Binoche, Nathalie Baye in Roman Polanski.

Eden bo deloval kot običajen kinematograf, v njem si bodo obiskovalci lahko ogledali tudi razstavo o zgodovini in začetkih filma. Stavbo so prenovili med pripravami na projekt Evropske prestolnice kulture v bližnjem Marseillu.

V okviru šest milijonov evrov vredne prenove so uredili tudi instalacijo, v sklopu katere bodo ponoči na pročelje projecirali vlak v spomin na 50-sekundni film.

Porajajo se dvomi, ali bo kino s 166 sedeži lahko deloval samostojno, zato nekateri predlagajo, da bi naredili večji projekt, v sklopu katerega bi ponujali izobraževalne sprehode za šolske otroke, predvajali stare filme in gostili filmske festivale.

Kinematograf je deloval tudi kot gledališče, v njem so v zgodnjih letih kariere nastopili igralci, kot sta Yves Montand in Fernandel. V 80. letih minulega stoletja so se začele težave, roparji so namreč ubili tedanjega lastnika, kar je ljubitelje filma odvrnilo od obiskovanja kina.

Do leta 1995, ko so ga popolnoma zaprli, so v kinu gostili le še tedenski filmski festival zgodnjega francoskega filma.

Brata Auguste in Louis, ki sta v kinu prve filme 250 gledalcem predvajala 21. marca 1899, sta svoje delo pred tem že prikazala na drugih lokacijah in v drugih kinematografih, ki pa ne obratujejo več.

STA


Najbolj brano