Med sprehodom je odkril baročno kamnito masko

Ko se je Koprčan Jure Vuga pred dnevi sprehajal na Markovem hribu, je njegov pogled pritegnila nenavadna kamnita oblika, prekrita z listjem in zemljo. Intuicija in izkušnje, ki jih je pridobil s študijem umetnostne zgodovine, so mu narekovale, naj odstre naravno preprogo, saj bi se pod njo lahko skrivala kakšna zanimiva najdba.

Jure Vuga je zanimivo kamnito reliefno glavo previdno očistil, da je ne bi poškodoval Foto: Jure Vuga
Jure Vuga je zanimivo kamnito reliefno glavo previdno očistil, da je ne bi poškodoval Foto: Jure Vuga

KOPER > Presenečenje je bilo popolno: iz zemlje je pokukala klesana reliefna maska iz belega istrskega kamna v obliki moške glave z dolgimi valovitimi lasmi.

Običajen sprehod se je tako prelevil v svojevrstno dogodivščino. “Moj prvi in spontan vtis je bil, da valovite linije v kamnu spominjajo na lase skulpture. Ker se je to zdelo malo verjetno, sem pomislil, da gre morda za naravno obliko vodne razjede. Da bi dokončno ovrgel domnevo o skulpturi, sem pričel odstirati zemljo in na svoje veliko začudenje prepoznal lepo izklesano oko,” Vuga opisuje potek odkritja.

Maska je bila nekoč nosilec vodne pipe

Ker s seboj ni imel primernega orodja, da bi kamniti blok odkopal, ga je prekril z zemljo in ga zaščitil, nato pa se ponj vrnil na začetku tedna. Doma ga je previdno očistil z leseno paličico, sirkovo krtačo in čopičem. Takrat se je izkazalo, da gre za klesano reliefno masko iz belega istrskega kamna v obliki moške glave z dolgimi valovitimi lasmi.

Arheološka najdba je last države

“Verjetno jo lahko datiramo v 17. oziroma zgodnje 18. stoletje. Nekoč je služila kot nosilec pipe za vodo. Na predelu ust je okrogla odprtina, vidni so ostanki rjaste železne cevi. Spodnji del maske je prekrit s sigastimi nanosi, ki so se bržkone oblikovali še v času, ko je relief služil svojemu namenu,” Vuga ocenjuje najdbo. Meni, da je klesana maska dragocen dokument mestne zgodovine, ki terja primerno obravnavo in ovrednotenje. O odkritju je obvestil strokovnjake iz Pokrajinskega muzeja in piransko enoto zavoda za varstvo kulturne dediščine. Včeraj jim je masko tudi uradno predal.

Konservator Jaka Bizjak pojasnjuje, da tovrstne najdbe, zakopane v zemlji in zagotovo starejše od sto let sodijo med arheološke ostaline, ki so po zakonu last države. Z Vugo se bodo odpravili še na teren, da jim bo natančno pokazal mesto, kjer je odkril zanimivo kamnito podobo. To pa bodo predali koprskemu muzeju, ki bo zanjo našel primerno mesto v zbirki.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano