Kraški dinozaver, star 78 milijonov let

Dinozavri, izumrli vretenčarji, ki so bili na Zemlji glavni več kot 150 milijonov let, so dokazano živeli tudi na Primorskem. Razstava o najslavnejšem izmed njih, dinozavru Antoniu, ki so ga našli v kamnolomu pri Štivanu, je od včeraj na ogled v Naravoslovno didaktičnem centru v Bazovici.

Verodostojna maketa dinozavra je magnet za obiskovalce vseh starosti Foto: Bogdan Macarol
Verodostojna maketa dinozavra je magnet za obiskovalce vseh starosti Foto: Bogdan Macarol

BAZOVICA > Dinozaver Antonio (po zadnjih raziskavah naj bi bil ženskega spola, torej je Antonia) je živel pred 78 milijoni let kot rastlinojed na majhnem otoku blizu ekvatorja v oceanu Tetida.

Razstava bo v Bazovici do marca. Brezplačni ogled vseh eksponatov je možen od ponedeljka do petka od 9. do 13. ure, ob torkih od 14. do 18. ure, vsako prvo nedeljo v mesecu pa od 14. do 20. ure. Vodenje po razstavah je izven uradnih ur možno po predhodni najavi za večje skupine tudi v slovenščini.

Fosilne ostanke njegovega skeleta, dolgega štiri metre in visoke približno 1,3 metra, so slučajno našli leta 1994 v opuščenem kamnolomu apnenca ob Ribiškem naselju pri Štivanu. Po šestih mesecih dela na terenu in 3500 urah v laboratoriju so izkopali do sedaj največjega in najbolje ohranjenega dinozavra v Evropi. Sočasno so tu našli tudi ostanke drugih dinozavrov ter prazgodovinskih krokodilov, rib, rakov in rastlin. Medtem ko je original fosila shranjen v Mestnem muzeju naravne zgodovine v Trstu, pa je v Bazovici, ob angažmaju zadruge Gemina, na ogled plastični model s kostmi in kožo, kakršen naj bi bil pred fosilizacijo.

V Naravoslovno didaktičnem centru v Bazovici so poleg te na ogled v slovenščini tudi stalne interaktivne razstave: o kraški naravi, zgodovini in kulturi ter pomembnih okoljskih problemih našega planeta kot sta ohranjanje biodiverzitete in pomena gozdov in lesa. BOGDAN MACAROL


Najbolj brano