Jamie Oliver bo uporabljal piransko sol

Piranska sol je poslej tudi na angleških trgovskih policah. Na voljo bo uporabnikom v eni najuglednejših trgovskih verig Selfridges v Londonu in Birminghamu, prek njihove spletne trgovine Selfridges Online pa je dostopna tudi širše.

 Sol s Piranskih solin naj bi vstopila tudi v verigo restavracij Jamieja Oliverja Foto: Twitter/Jamieoliver
Sol s Piranskih solin naj bi vstopila tudi v verigo restavracij Jamieja Oliverja Foto: Twitter/Jamieoliver

PIRAN > Sol s Piranskih solin naj bi vstopila tudi v verigo restavracij Jamieja Oliverja.

Piranske soline so posel izpeljale v partnerskem sodelovanju s podjetjem Slovely, ki je bilo ustanovljeno v začetku leta 2012 v Londonu in se ukvarja z distribucijo visoko kakovostnih prehrambnih izdelkov v uglednih restavracijah in trgovskih verigah. Lastniki podjetja Slovely so Matevž Slokar, Joe Gray in Tony Jeans.

Sol gre na tržišče

Pogovori o sodelovanju med Slovely in Piranskimi solinami so skupaj z oblikovanjem segmenta prodajnih izdelkov in njihove embalaže, ki bo zanimiva za angleški trg, tekli kar leto dni, so danes sporočili iz Telekoma Slovenije, ki je 100-odstotni lastnik družbe Soline.

Selfridges bo v naslednjih dveh mesecih poskrbel tudi za celoten splet odnosov z javnostmi in promocijo v Veliki Britaniji ter posredoval izdelke Piranskih solin različnim odločevalcem ter mnenjskim voditeljem, kot so kuharji, kulinarični kritiki, blogerji, ki pišejo o hrani, in drugi.

Piranska sol v 15 državah

S tem korakom na britanski trg se širitev uporabe soli s Piranskih solin na Otoku še ne konča, so sporočili iz Telekoma. Partnerja namreč vstopata tudi v verigo vseh restavracij slovitega kuharja Jamieja Oliverja, ki ostaja ključni kulinarični mnenjski voditelj v Veliki Britaniji.

Piransko sol lahko danes uporabniki kupijo v 15 državah sveta, od ZDA preko Evrope do Japonske in Avstralije, uporablja se v številnih uglednih restavracijah po vsej Sloveniji in v tujini.

Piranska sol je pridobljena po tradicionalnem postopku, ki ga izkušeni solinarji opravljajo na način prednikov, saj tako zagotavlja visoko kakovost in značilen okus. Letno pridelajo približno 1000 ton klasične jedilne soli in 25 ton solnega cveta.

STA


Najbolj brano