Iz izvornih celic so ustvarili človeška jetra

Japonskim znanstvenikom je uspelo, da so iz izvornih celih ustvarili delujoča človeška jetra. S tem so se povečala upanja o izdelavi umetnih organov za tiste, ki potrebujejo presaditve organov.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

TOKIO> Skupina znanstvenikov je pluripotentne izvorne celice (iPS) presadila v telo miši, kjer so zrasle v majhna, a delujoča človeška jetra, sposobna sinteze proteinov in razstrupljanja zdravil. Celice so miši presadili v glavo, da bi tako izkoristili povečan pritok krvi, jetra pa so zrasla do velikosti petih milimetrov, je sporočil vodja znanstvenikov Hideki Taniguči z univerze Jokohama.

Po mnenju strokovnjakov gre za preboj pri izdelavi umetnih človeških organov. Zdravniki se namreč nenehno soočajo s pomanjkanjem človeških organov, ker je ustreznih donatorjev za presaditve bistveno manj od potreb.

Japonski časnik Jomiuri je ob tem zapisal, da gre za “pomemben most med osnovnimi raziskavami in kliničnim pristopom”, a bo potrebno premagati še številne izzive, preden bo to postalo medicinska praksa.

Dve skupini znanstvenikov, ena v ZDA in druga na Japonskem, sta celice iPS odkrili leta 2006.

Izvorne celice pogosto pridobivajo iz mrtvih zarodkov, kar je za nekatere moralno sporno, imajo pa celice iPS moč odvzeti tudi odraslemu človeku, sposobnost, da se razvijajo v katerem koli telesnem tkivu.

STA


Najbolj brano