Hrvati so precej bolj v škripcih kot Slovenci

Povprečni mesečni prihodki gospodinjstev v Sloveniji so lani znašali 1500 evrov, na Hrvaškem pa 890 evrov, je danes objavila agencija za tržne raziskave GfK. Ob tem je navedla, da le četrtina hrvaških gospodinjstev s prihodki pokriva stroške.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

ZAGREB> Stroški hrvaških gospodinjstev so namreč lani v povprečju znašali 1188 evrov, medtem ko so v Sloveniji znašali 1260 evrov.

“Vsako slovensko gospodinjstvo je torej lahko v povprečju privarčevalo približno 240 evrov mesečno, medtem ko je vsakemu hrvaškemu gospodinjstvu mesečno v povprečju zmanjkalo 300 evrov za kritje osnovnih življenjskih stroškov,” so ocenili na spletni strani GfK.

Dodali so, da ima na Hrvaškem le četrtina gospodinjstev dovolj prihodkov za kritje mesečnih življenjskih stroškov. V Sloveniji je prav nasprotno - četrtina gospodinjstev glede na GfK s težavami krije nujne mesečne stroške.

Največja razlika med hrvaškimi in slovenskimi gospodinjstvi, ko gre za analizo prihodkov in stroškov, je v prihrankih. Slabi dve tretjini slovenskih gospodinjstev vsak mesec privarčujeta vsaj nekaj denarja, na Hrvaškem pa le petina gospodinjstev zmore privarčevati denar, in sicer povprečno v manjšem znesku, kot je tisti v Sloveniji.

Gospodinjstva na Hrvaškem so za od pet do 13 odstotkov znižala porabo denarja za hrano in pijačo, stanovanja, promet, obleke, obutev, mobilne telefone in tobačne izdelke ter zdravstvene storitve. Največ prihodkov, to je slabih 30 odstotkov, pa porabijo za hrano in pijačo.

Hrvaški potrošniki so lani več denarja kot v letu 2010 porabili le za bančna posojila, in sicer 29 odstotkov več, predvsem zaradi posojil v švicarskih frankih, ki jih ima 13 odstotkov hrvaških gospodinjstev.

STA


Najbolj brano