Hrvaška prenovila železniško progo in nato ukinila potniški promet

Katera država članica Evropske unije vloži več kot 30 milijonov evrov v prenovo železniške proge in potem ukine vlake, ki naj bi po njej vozili, so se vprašali v torkovem prispevku Hrvaške televizije (HTV). Dodajajo, da je odgovor predvidljiv, ker gre za Hrvaško. A to ni edini absurd, ki so ga našli.

Fotografija je simbolična Foto: Bogdan Macarol
Fotografija je simbolična Foto: Bogdan Macarol

ZAGREB > Hrvaška država je pred kratkim vložila v prenovo železniške proge Metković-Ploče več kot 30 milijonov evrov, da bi vlaki na tej progi vozili do 120 kilometrov na uro. Javno železniško podjetje Hrvatske željeznice pa je potem odločilo, da bodo sredi aprila ukinili potniške vlake na prenovljeni progi, navaja hrvaška javna televizija.

V hrvaških železnicah niso želeli komentirati napovedi o ukinitvi potniškega prometa, temveč so dejali, da njihova odločitev ni dokončna. Medtem so železniškim postajam na progi Metković-Ploče že poslali odločitev o zapiranju potniških linij, poroča HTV.

Podobno je tudi z železniško progo v Daruvarju v zahodni Slavoniji. Daruvarčani pravijo, da so imeli boljše železniške povezave z drugimi deli Hrvaške v času Avstro-Ogrske, kot jih imajo danes. Po 117 letih bodo prekinili promet na železniški postaji Daruvar. Železniško progo v tem mestu in okolici so prenovili in slovesno odprli lani.

Hrvaške železnice bodo ukinile železniški potniški promet proti Daruvarju ob vikendih, med tednom pa bodo namesto vlakov najeli avtobuse od zasebnih podjetij, ki bodo prevažali potnike namesto vlakov.

Pojasnili so, da je glede na število potnikov ceneje najeti avtobuse, kot uporabljati potniške vlake, potem ko je država znižala subvencije v potniškem železniškem prometu za 135 milijonov kun (17,5 milijona evrov).

HTV kot absurd hrvaške družbe navaja dejstvo, da se donatorjem bolj splača odvečno hrano metati v smeti, kot jo izročiti ljudskim kuhinjam, saj morajo tudi pri podarjeni hrani plačati 25-odstotni davek na dodano vrednost (DDV). Dodajajo, da je več tisoč brezposelnih vsak dan odvisnih od obrokov v ljudskih kuhinjah.

Hrvaška televizija tudi poudarja, da ima Hrvaška slab zakon, ki ne spodbuja donatorjev, da bi več prispevali v dobrodelne namene. V davčni upravi so povedali, da lahko vsako podjetje uveljavi davčne olajšave do višine dveh odstotkov lastnih prihodkov in jih lahko nameni za humanitarne akcije.

STA


Najbolj brano